18.02.2020/12:16

Mlekpol zainwestuje 50 mln euro. Spółdzielnia otrzymała kredyt od EBI

Mlekpol zainwestuje ponad 210 mln zł w rozbudowę i modernizację infrastruktury na terenie zakładu przetwórczego SM Mlekpol w Grajewie. EBI udzielił spółdzielni mleczarskiej kredytu w wysokości 50 mln euro. Operacja jest objęta gwarancją z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych.

To drugi kredyt dla Mlekpolu i trzeci dla spółdzielni mleczarskiej w Polsce. Lilana Pawłowa, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego powiedziała, że operacja jest znakomitym przykładem wsparcia udzielanego przez EBI małym i średnim przedsiębiorstwom w Polsce, które mają wiarygodne plany rozwoju.

Rozbudowa zaplecza produkcyjnego, logistycznego i magazynowego umożliwi Mlekpolowi zwiększenie zdolności przetwórczych oraz równoważenie sezonowych wahań podaży surowca mlecznego. Projekt inwestycyjny zakłada również budowę elektrociepłowni obok należącej do Mlekpolu oczyszczalni ścieków. Instalacja opalana w całości biogazem pozwoli zmniejszyć ilość wytwarzanych przez firmę osadów ściekowych i uniknąć konieczności zakupu energii z sieci elektroenergetycznej.

– Dzięki wsparciu i środkom EBI będziemy mogli wprowadzić nowe, bardziej efektywne rozwiązania w zakresie produkcji i ochrony środowiska. Przełoży się to na obniżenie ekologicznych kosztów zewnętrznych i zwiększenie efektywności energetycznej. Mamy również nadzieję, że dzięki współpracy z EBI i poszerzeniu oferty przetworów mlecznych będziemy mogli przyczynić się do zwiększenia obrotu handlowego i tworzenia nowych możliwości rozwoju dla sektora rolnego – stwierdził Edmund Borawski, prezes SM Mlekpol.

Zdaniem Janusza Wojciechowskiego, europejskiego komisarza ds. rolnictwa, inwestycje w nowoczesne technologie mogą stworzyć polskim rolnikom ogromne możliwości i przyczynić się do rozwoju obszarów wiejskich. - Szczególnie cieszy mnie fakt, że projekt przyniesie korzyści z punktu widzenia zarówno przedsiębiorstwa, jak i środowiska. Rolnicy mają do odegrania istotną rolę w realizacji celów klimatycznych – dodał.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.