28.06.2018/11:48

Mocniejsza broń na handel dopalaczami

12 lat za kratami – tyle można dostać za handel dopalaczami. Powstanie też lista substancji zakazanych – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Jak czytamy w dzienniku, resort zdrowia chce zdążyć ze zmianami w przepisach jeszcze przed sezonem żniw dla handlarzy dopalaczy, czyli przed wakacjami.

Dlatego nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii ma wejść w życie w ciągu kilku najbliższych dni. Będzie to możliwe, jeśli rząd zdecyduje się ją uchwalić w trybie obiegowym, na co pozwala mu § 92 Regulaminu pracy Rady Ministrów.

Nowelizacja praktycznie zrównuje dopalacze z narkotykami. Za handel nimi ma grozić nawet do 12 lat więzienia, a za posiadanie – do trzech lat. Odpowiedzialność karną miałyby ponosić również osoby, które wytwarzają i przewożą szkodliwe substancje psychoaktywne.

Po zmianach w przepisach inaczej traktowane byłyby też ofiary dopalaczy. Dziś nie mogą skorzystać z leczenia, jakie przysługuje uzależnionym od narkotyków czy alkoholu. Ministerstwo Zdrowia chce, by miały takie same prawa jak inni uzależnieni i by zyskały prawo do refundowanego odwyku czy leczenia psychiatrycznego oraz opieki psychologa.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.