08.08.2018/11:29

Mocny wzrost sprzedaży Stokrotki

W lipcu br. sprzedaż sieci Stokrotka wyniosła 225 mln złotych, co oznacza wzrost względem minionego roku o 6,7 proc. Sprzedaż firmy pozostaje na znacznie wyższym poziomie od ubiegłorocznej dzięki ekspansji organicznej.

Przychody ze sprzedaży od stycznia do lipca wyniosły 1,5 mld złotych. To więcej o 9,4 proc. od ubiegłorocznych wyników.

Firma nie znalazła jednak sposobu na zakaz handlu w niedziele. Wzrosty są możliwe dzięki otwieraniu nowych sklepów. Jeśli chodzi o sprzedaż LFL, czyli porównywalnej powierzchni sklepów, sprzedaż w lipcu spadła o 4,3 proc. względem minionego roku, a od początku roku wzrosła o 1,3 proc.

Tylko w lipcu wystartowało 7 nowych sklepów Stokrotka, w tym 2 supermarkety, 2 markety Stokrotka i 1 market Stokrotka Express. 2 kolejne punkty to sklepy  franczyzowe. Ogółem na koniec lipca działało w Polsce 457 sklepów Stokrotka, a ich łączna powierzchnia to 192 tys. mkw.

Przypomnijmy, w maju br. firmę Emperia, właściciela sieci Stokrotka, przejęła litewska Maxima Grupe. Spółka rozwijająca do tej pory sklepy Aldik na terenie Polski zapowiedziała dużą ekspansję Stokrotek. Pod koniec 2017 roku działało 437 Stokrotek. Tymczasem Maxima planuje, że do końca tego roku w sieci działać będzie już 563 punktów. Część z nich to Aldiki, które zmienią szyld.

Inwestycje w rozwój firmy będą możliwe m.in. dzięki wielkiemu programowi emisji obligacji, zatwierdzonego pod koniec lipca przez Centralny Bank Irlandii. Maxima zyskała dzięki temu możliwość uplasowania obligacji o wartości do 1 mld euro. Jeśli grupa podejmie decyzję o wdrożeniu programu, to wartość pierwszej z emisji zamknie się w przedziale 300-400 mln euro.

W ubiegłym roku przychody Maxima Grupe przekroczyły 2,8 mld euro, wzrastając o 4,2 proc. Z kolei obroty Stokrotki wyniosły 597 mln euro, a Aldika - 52 mln euro.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.