12.03.2020/06:46

Morawiecki zakazuje sprzedaży produktów związanych z koronawirusem na Allegro i OLX

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała w środę wieczorem, że premier Mateusz Morawiecki postanowił, iż "popularne platformy sprzedaży internetowej nie wystawią już na swoich aukcjach maseczek, żelów antybakteryjnych i środków do dezynfekcji". KPRM wprost wskazało na Allegro i OLX. Podstawą prawną działania premiera jest nowa specustawa antykoronawirusowa.

Konkretnie Morawiecki nałożył na OLX i Allegro trzy postanowienia, dotyczące: zablokowania aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych, zakazu umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów, a także wpisania do regulaminu serwisów punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

- Wraz ze wzrostem zachorowań w Europie ceny maseczek ochronnych i żeli antybakteryjnych na internetowych platformach sprzedażowych poszybowały w górę. Wiele z nich jest niewiadomego pochodzenia. Właśnie dlatego Mateusz Morawiecki zdecydował ukrócić ten proceder - uzasadnia KPRM.

- Takie możliwości daje premierowi, a także wojewodom specustawa w sprawie koronawirusa. Zgodnie z nowymi przepisami prezes Rady Ministrów może nałożyć na przedsiębiorstwa polecenia w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Są one wydawane w drodze decyzji administracyjnej i podlegają natychmiastowemu wykonaniu - wskazano.

W komunikacie dodano ponadto, że minister zdrowia Łukasz Szumowski zakazał wywozu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych poza granicę kraju bez zgody GIF. - Wszystko po to, by ograniczyć sprzedaż artykułów z niepewnych źródeł i zapewnić Polakom odpowiednią ilość leków - uzasadniono.

Na liście produktów z zakazem wywozu znalazły się  m.in. produkty przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne, środki do dezynfekcji zarejestrowane jako produkty lecznicze, maseczki, fartuchy, odzież operacyjna, rękawice chirurgiczne i zabiegowe, jak również termometry elektroniczne.

Dodaj komentarz

13 komentarzy

 • Heniek 25.03.2020

  To gdzie kupisz maski ? No na pewno nie w Aptece.

 • Bankrut 19.03.2020

  Dzięki premier. Sprzedaż mi zamknąłeś. To ja teraz mydła w wariancie antybakteryjnym do skarbowego wyślę zamiast PLN na podatek PIT. Specustawa... a Orlen to może sprzedawać?

 • Whorm 16.03.2020

  In Poland like in forest

 • Szpila 14.03.2020

  Brawo za odwagę i Myślenie!

 • cymcymcym 13.03.2020

  Skynet a niech zwieksza cene to matoly przestana robic zapasy na pare miesiecy. Bo idziesz sobie z kulturka po paczke ryzu, zeby sobie na obiad zrobic a wiesniaki wykupili po 50 paczek...

 • Skynet 13.03.2020

  Może im zakazać ha ha ha. Lepiej niech wprowadzą zakaz podwyżek dla sieci supermarketów !!!! Oni oczywiście tego nie widzą bo mają podane do stołu.

 • czytelnik 12.03.2020

  lepszym rozwiązaniem byłoby nałożenie ceny maksymalnej. W sklepach brak dostępności i został tylko internet .
  Teraz najzwyczajniej będą sprzedawać towar pod tzw stołem bez odprowadzania podatków . Oprócz allego i olx mamy gumtree i inne strony internetowe

 • Dw 12.03.2020

  brakuje wszędzie w Europie, inne rządy zakazują sprzedaży masek, środków dezynfekcyjnych itp za granicę. Dobry ruch

 • rg 12.03.2020

  ten marionetkowy VATeusz i jego przydu......nie są w stanie sami nawet palcem w bucie kiwnąć, mają gorącą linie i wytyczne przychodzą jedna po drugiej, skąd to chyba każdy jest w stanie się domyślić

 • h2o 12.03.2020

  głupiej chyba już nie można... brawo! po raz kolejny udowadniają, że najbliżej im do komuchów walczących ze "spekulantami"

 • MR 12.03.2020

  W ten sposób osoby z małych miejscowości po wyczerpaniu możliwości lokalnego sklepu będą musiały pojechać do dużego sklepu i spotkać duuużo ludzi. O to chodziło?

 • Jak 12.03.2020

  Wstyd, kupują myśliwce czy dają na telewizję, a wojsko czy szpitale nie mają masek czy kombinezonów.

 • Luu 12.03.2020

  Tak naprawdę to w kraju brakuje już maseczek i środków dezynfekujących, dlatego rząd zakazuje ich sprzedaży, bo nie chce, żeby te środki trafiły do narodu. Bedzie sam stopniowo zagarniał wszystko, bo przecież świnie z koryta muszę mieć się dobrze.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.