17.07.2017/19:23

MRPiPS: Najnowsza propozycja handlu w sprawie wolnych niedziel będzie przedmiotem rozważań

Propozycja sześciu organizacji reprezentujących świat handlu w Polsce - Polskiej Izby Handlu, Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Forum Polskiego Handlu, Polskiej Rady Centrów Handlowych, Krajowej Rady Gastronomii i Cateringu oraz Konfederacji Lewiatan - zakładająca znowelizowanie kodeksu pracy przyznające pracownikom dwie wolne niedziele w miesiącu, doczekała się odpowiedzi ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort zapewnia, że głos branży handlowej zostanie wzięty pod uwagę.

- Uprzejmie informuję, że zawarta w stanowisku polskiej branży handlowej propozycja prawnej regulacji związanej z ograniczeniem handlu w niedziele, której celem jest zmiana przepisów kodeksu pracy w taki sposób, aby zagwarantować pracownikom zatrudnionym w placówkach handlowych korzystanie co najmniej dwa razy na cztery tygodnie z niedzieli wolnej od pracy, będzie przedmiotem rozważań wraz z innymi propozycjami zgłaszanymi do przedmiotowego projektu ustawy - napisał wiceminister Stanisław Szwed w odpowiedzi na stanowisko sześciu organizacji.

W piśmie, na którym widnieje data 7 lipca, Szwed przypomina, że Rada Ministrów wyraziła już swoje stanowisko do obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Zostało ono przyjęte na posiedzeniu rządu 21 marca br. i przekazane do Sejmu.

- W stanowisku rządu do obywatelskiego projektu ustawy Rada Ministrów rekomenduje prowadzenie dalszych prac nad projektem, jednak przy założeniu, że podczas tych prac zostaną wnikliwie rozważone wszelkie uwagi i wątpliwości przedstawione w stanowisku, jak również wyrażane przez różne podmioty i stanowiska zainteresowane, a dotyczące głównie poszerzenia i precyzyjnego ujęcia katalogu wyłączeń i koniecznych korekt legislacyjnych oraz propozycje innego podejścia do tego zagadnienia uwzględniające aspekt odbioru społecznego wprowadzanych zakazów - napisał wiceminister w piśmie do handlowców.

Szwed przypomniał też, że omawiany projekt ustawy jest projektem obywatelskim, a nie rządowym i jego gospodarzem jest Sejm. - Jego procedowanie zależy od Wysokiej Izby i parlamentarzystów - zauważył, informując przy okazji, iż przekazał stanowisko handlowców odrębnym pismem do posłanki Beaty Mazurek, która przewodniczy sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Jak dokładnie wygląda najnowsza, czerwcowa propozycja branży handlowej? Przypomnijmy, że branża postuluje rezygnację z dalszego procedowania w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy przygotowanego przez NSZZ "Solidarność". Jako alternatywę wobec niego proponuje nowelizację kodeksu pracy. Przepisy miałyby zostać uzupełnione o szczególną regulację dotyczącą pracowników handlu, która miałaby brzmieć: "Pracownik pracujący w niedziele w  placówce handlowej powinien korzystać co najmniej dwa razy na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy".

Taką propozycją oburzeni są związkowcy. - Nie damy się nabrać na taką propozycję - mówił portalowi wiadomoscihandlowe.pl Alfred Bujara, szef sekcji handlowej "Solidarności". - Nasz projekt ustawy mówi o czterech wolnych od pracy niedzielach w miesiącu. To jest rozwiązanie, pod którym podpisało się ponad pół miliona obywateli i takiego rozwiązania oczekują pracownicy handlu - zaznaczył.

Czytaj także:
Branża handlowa za zagwarantowaniem pracownikom dwóch wolnych niedziel w miesiącu
Solidarność: Nie damy się nabrać na propozycję pracodawców ws. handlu w niedziele!
Poseł Abramowicz: Handel przelicytował ws. zakazu handlu w niedziele. Teraz przegra

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • kris 23.07.2017

    Leniwe i wygodnickie społeczeństwo chce utrzymania współczesnego niewolnictwa niedzielnego. Czy czytający ten artykuł pracują w niedzielę? Na pewno nie. Otóż - NIE ZGADZAMY SIĘ NA PRACĘ W HANDLU W NIEDZIELĘ!!! NIE CZYŃ DRUGIEMU CO TOBIE NIEMIŁE !!!

  • Karla 19.07.2017

    Pisowcy to oszołomy i ludzie dążący do dyktatury. Nie liczą się z nikim i niczym, przegłosowują ustawy po nocach i wszystkich innych uważają za gorszy sort.

  • Miki 17.07.2017

    dobrze by było gdybby posłowie Pisu wkoncu przejrzeli na oczy, ze To co zaporponowali ludzie związani z branżą jest bardziej racjonalne

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.