01.08.2016/11:27

Na krańcu UE ruszył supermarket na talony

W Portugalii ruszył pierwszy supermarket społeczny. W placówce zlokalizowanej w Lizbonie klienci płacą talonami z wizerunkiem Świętego Antoniego. Choć rozruch obiektu rozpoczęto wiosną br., to dopiero od kilku dni niecodzienny sklep, o nazwie Valor Humano (Ludzka Wartość), tętni życiem.

Jak poinformował Vasco Morgado, burmistrz lizbońskiej gminy Santo Antonio (Św. Antoniego), na terenie której działa sklep, zakupy w nim mogą robić jedynie lokalni mieszkańcy o najniższych dochodach. Samorząd włącza ich na listę klientów po uprzednim sprawdzeniu miesięcznych zarobków, a następnie wręcza talony, na podstawie których można robić zakupy w stołecznym supermarkecie. Morgado ujawnił, że choć oferta placówki pochodzi głównie z dotacji producentów i dystrybutorów towarów spożywczych, to Valor Humano sprzedaje też non-food, w tym m.in. kosmetyki, chemię gospodarczą i odzież. Wśród oferty spożywczej dostępne są wszystkie kategorie, z wyjątkiem mięs oraz ryb.

Szacuje się, że dotychczas regularnie z lizbońskiego sklepu korzysta ponad 1000 konsumentów. - Ten obiekt w doskonały sposób zastąpił naszą pomoc społeczną, dając osobom o niskiej sile nabywczej poczucie godności. Lepiej bowiem robić zakupy na podstawie talonów, niż prosić opiekę społeczną o paczki z żywnością – dodał Morgado.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.