Na rynku rosną ceny skupu mleka
Wrzesień był już trzecim miesiącem w 2016 roku, kiedy odnotowano wzrost cen skupu mleka. Według danych GUS rolnicy otrzymywali przeciętnie 111,81 zł za 100 litrów oddanego surowca, tj. o prawie 7% więcej w relacji miesięcznej oraz o 12% więcej w porównaniu do czerwca br. Jednocześnie po raz pierwszy od dwóch lat mleczarnie płaciły więcej niż rok wcześniej – piszą w komentarzu eksperci BZ WBK.
Warto odnotować, że we wszystkich województwach przeciętna cena przekroczyła 101 zł za 100 litrów, natomiast w najbardziej rozwiniętym pod względem chowu bydła mlecznego województwie podlaskim wyniosła 118,5 zł/100 litrów.
Biorąc pod uwagę niższe tegoroczne ceny zbóż oraz nawozów i energii, a także wysoką wydajność pastwisk, już w tym momencie można mówić o poprawie opłacalności produkcji mleka. Według naszych szacunków w 2017 roku dochód z produkcji mleka może być o 15-20% wyższy w porównaniu do osiąganego w bieżącym roku.
Podobnie wygląda sytuacja na rynku światowym. Według informacji International Farm Comparison Network (IFCN – za Sparks), globalne ceny mleka w lipcu br. po raz pierwszy były wyższe niż rok wcześniej, a we wrześniu zbliżyły się do cen z 2014 roku i wyniosły średnio 33,3 USD/100 kg, czyli o 22% więcej niż we wrześniu 2015 roku.
Ostatnie sygnały z rynku wskazują, że obserwowane zmiany będą mieć charakter trwały. W Unii Europejskiej w sierpniu skup mleka był o 1,9% niższy w relacji rocznej, zaś w Australii we wrześniu produkcja spadła o 10,2%. Wzrosty notuje się jedynie w Nowej Zelandii i USA, niemniej w całym III kwartale produkcja mleka w pięciu krajach należących do czołówki eksporterów była o 1,2% niższa wobec analogicznego okresu przed rokiem.
Jednocześnie utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na przetwory mleczne ze strony Chin (największy światowy importer mleka) oraz duży popyt na masło oraz sery w UE oraz USA. Sytuacja za rynku mleka jest zatem znacznie bardziej zbilansowana, niż przed kilkoma miesiącami. Czynnikiem mogącym wywierać presję na ceny są jednak nadal bardzo wysokie zapasy odtłuszczonego mleka w proszku w UE.
Źródło: BZ WBK