07.08.2018/12:39

Na rynku zaczyna brakować wolnych magazynów

Firmy poszukujące powierzchni magazynowych powinny zwrócić uwagę nie tylko na dostęp do siły roboczej. Na przykład w rejonie Polski Centralnej niemal nie ma już wolnych magazynów

Rynek magazynowo - logistyczny w Polsce przeżywa prawdziwy rozkwit. Dane z pierwszego półrocza 2018 r. pokazują, że po udanym ubiegłym roku, w którym całkowita wielkość nowoczesnej powierzchni magazynowej powiększyła się o 21 proc., rynek nie zwalnia tempa.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2018 roku zasób nowoczesnych powierzchni przemysłowych powiększył się o kolejne 5,5 proc., osiągając wielkość 14,2 mln mkw. Stopa pustostanów ponownie osiągnęła na koniec obecnego półrocza historyczne minimum 4,0 proc., do czego przyczynił się rekordowo silny popyt najemców. Nie jest to jedyny rekord zanotowany w tym roku. Znakomita koniunktura zachęca do rozpoczynania kolejnych inwestycji, czego efektem jest przekraczający 2,2 mln mkw. wolumen powierzchni w budowie.

W pierwszym półroczu zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej powiększyły się o
741 800 mkw. Prym wiódł region Polski Centralnej, gdzie oddano do użytku blisko 260 000 mkw. powierzchni, co stanowi 35 proc. nowej podaży w całym kraju. To właśnie w tej części kraju oddano do użytku największe obiekty: magazyn typu built-to-suit (BTS) dedykowany firmie B/S/H (79 000 mkw.) oraz kolejną fazę projektu P3 Piotrków (60 200 mkw.). Największą powierzchnię magazynową, poza rejonem Polski Centralnej, oddano do użytkowania na Górnym Śląsku (124 700 mkw.) oraz w strefie Warszawa II (121 870 mkw.).
Polska Centralna notuje również największy wolumen powierzchni w budowie.

- Deweloperzy są najbardziej aktywni w centralnej Polsce, gdzie odnotowano blisko 630 000 mkw. powierzchni na etapie konstrukcji. Tradycyjnie silna jest również pozycja kolejnego regionu czyli Górnego Śląska z blisko 320 000 mkw. w realizacji. Warto zaznaczyć niesłabnącą pozycję strefy wrocławskiej, oraz korytarza wzdłuż powstałej trasy S3, odpowiednio 217 000 mkw. i 183 000 mkw. w budowie - powiedziała Patrycja Dzikowska, dyrektor działu Analiz i Badań Rynkowych, Europa Środkowo-Wschodnia, BNP Paribas Real Estate Poland.

Podobnie jak w poprzednim kwartale, najwyższy wskaźnik powierzchni niewynajętej odnotowano w strefie Warszawa I, obejmującej nieruchomości magazynowo – logistyczne usytuowane w granicach administracyjnych stolicy. Na koniec pierwszego półrocza br. stopa pustostanów wyniosła tam 10,5 proc.

Najniższy wskaźnik pustostanów wśród głównych rynków magazynowych, wynoszący zaledwie 0,4 proc., zanotowano w regionie Polski Centralnej. Duży udział w zasobach rynku stanowią tam w całości wynajęte projekty typu BTS. Z podobnego powodu niewielka dostępność powierzchni występuje także na mniejszych rynkach. W regionach takich jak Trójmiasto, Bydgoszcz/Toruń, Szczecin czy Polska Zachodnia nie oferowano praktycznie żadnej wolnej powierzchni magazynowej w istniejących budynkach.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.