03.01.2019/10:40

Na świecie spada liczba bankomatów. Czy to początek końca ery gotówki?

Po raz pierwszy w historii w skali globalnej zmniejszyła się liczba bankomatów. Nastąpiło odwrócenie trendu, które może wskazywać na trwały spadek zapotrzebowania na gotówkę – informuje serwis Bankier.pl.

Według szacunków firmy badawczej RBR, w 2017 r. globalna sieć bankomatów liczyła 3,28 mln urządzeń i po raz pierwszy w historii zaczęła się kurczyć. Do 2023 r. liczba tych maszyn ma spaść do 3,23 mln. Będzie ich wciąż przybywać w krajach rozwijających się, ale ich liczba będzie spadać m.in. w Europie i Chinach – czytamy w serwisie Bankier.pl.

Za niewielki, ale symboliczny spadek liczby zainstalowanych na świecie bankomatów odpowiadają głównie Chiny, gdzie zainstalowana jest aż jedna czwarta wszystkich maszyn. W 2017 r. operatorzy zlikwidowali tam 20 tys. urządzeń. Kolejnych będzie ubywać, ponieważ w Państwie Środka szybko rośnie popularność płatności mobilnych.

Bankomatów ubywa także w Europie Zachodniej, co jest związane z kurczącą się siecią placówek bankowych.

Poza Chinami, do 2023 r. bankomatów wciąż będzie przybywać, głównie w regionach słabiej rozwiniętych gospodarczo. Ich liczba wzrośnie z 2,5 do 2,7 mln.

Czytaj więcej na bankier.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.