07.02.2018/11:00

Na Ukrainie ruszyła sieć convenience wzorująca się na polskiej Żabce

W Kijowie i jego na przedmieściach działa już 15 sklepów w koncepcie convenience pod szyldem Obok/Koło (Коло). Dziennikarze liga.net sugerują, że za projektem stoi przedstawiciel ukraińskiego koncernu handlowego ATB, ten jednak zaprzecza. Przedstawiciele firmy, za wzór stawiają sobie sieć sklepów Żabka działających w naszym kraju. Podkreślają także duży sukces rynkowy polskiej sieci convenience.

Jak poinformował Evgeny Kulinich, dyrektor generalny Aritail, spółki która rozwija sieć Obok/Koło, pierwsza placówka ruszyła już w maju ubiegłego roku. - Ciągle poszukujemy lokali, interesuje nas tylko Kijów i region – powiedział liga.net Evgeny Kulinich.

W kolorystyce sklepów Obok/Koło dominuje kolor pomarańczowy z białymi i zielonymi elementami. To powoduje, że sklepy bardzo przypominają, nie sklepy Żabka, ale należącą do Makro Polska sieć OdiDo. Pełne hasło widniejące na szyldzie sklepów brzmi „produkty Koło domu”, z wyróżnionym słowem Koło i wpisanym w literę „o” koszykiem na zakupy.

Evgeny Kulinich, opisując projekt za wzór stawia sobie polską sieć sklepów convenience, która ma obecnie prawie 5000 sklepów, a placówki otwiera głównie na parterze bloków mieszkalnych. Kulinich sygnalizuje, że w podobny sposób będzie chciał rozwijać swój projekt i liczy na sukces rynkowy.

Przeciętna powierzchnia sklepu Obok wynosi około 60 mkw. Sieć nie ma własnej logistyki, a sklepy są zaopatrywane głownie hurtowniach Metro C&C i Fozzy C& C.

Jak podkreślają dziennikarze liga.net, to pierwszy detalista w Kijowie, który rozwija sieć sklepów o tak małym formacie. Żaden z ukraińskich detalistów nie zdecydował się na uruchomienie modelu biznesowego opartego jedynie na małych sklepach, zwykle jest to miks supermarketów i marketów osiedlowych. Eksperci sygnalizują, że nowy projekt może wkrótce zostać liderem rynku convenience na Ukrainie.

Źródło: liga.net

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • tołdi 08.02.2018

    Twierdzą, że wzorują się na Żabce, a jednak znacznie bliżej im do OdiDo.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.