13.03.2020/15:50

Naczelna Izba Aptekarska rekomenduje wydawanie leków z okienek do sprzedaży nocnej

Naczelna Izba Aptekarska wydała komunikat, w którym zaleca wyznaczenie specjalnych stref do odbioru leków lub wydawanie medykamentów przez okienka do sprzedaży nocnej. Do NIA docierają sygnały o braku odpowiednich działań, mających zabezpieczyć personel aptek przed ryzykiem zakażenia koronawirusem.

– W ocenie samorządu aptekarskiego zachodzi uzasadniona konieczność ograniczenia bezpośredniej styczności personelu aptek w kontaktach z pacjentami celem uniknięcia dalszego rozprzestrzeniania się zakażenia COVID-19 – podaje NIA.

Według Izby wprowadzenie takiego rozwiązania pozwoli pacjentom na zachowanie stałego dostępu do leków ratujących zdrowie i życie, przy jednoczesnym ograniczeniu potencjalnego ryzyka dla fachowego personelu aptek. 

Organizacja sygnalizuje, że do izb aptekarskich, docierają informację o braku wdrożenia działań zabezpieczających personel aptek przed ryzykiem zakażenia koronawirusem lub wdrażaniem ich w sposób częściowy.

Naczelna Izba Aptekarska wzywa do natychmiastowego:
•    Zastosowania się do wytycznych przygotowanych przez samorząd aptekarski w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym
•    Udostępnienia pracownikom aptek środków ochrony osobistej i płynów dezynfekujących
•    Wdrożenia procedur ograniczających liczbę pacjentów oczekujących w izbie ekspedycyjnej do koniecznego minimum, sprzedaż w wyznaczonych strefach lub za pośrednictwem okienek do sprzedaży nocnej.

Jednocześnie NIA przypomina, że rozwój pandemii wymaga wdrażania rozwiązań nadzwyczajnych, których najwyższym celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19 oraz ochrona fachowego personelu zatrudnionego w placówkach.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • skandal 13.03.2020

    Skandal !
    A jak proponować klientowi przykasówkę.
    Tajemniczy klient powinien rozliczyć tych handlarzy.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.