22.11.2016/13:03

Naczelna Rada Aptekarska za kosmetykami i suplementami w aptekach

Naczelna Rada Aptekarska opowiada się za tym, by kosmetyki i suplementy diety pozostały w aptekach. Sprzedaż obu kategorii wymaga jednak uporządkowania.

– Jest ogromna liczba kosmetyków stosowanych w celach prozdrowotnych, które powinny być właściwie dobrane do skóry i wymagają konsultacji farmaceuty. Stoimy na stanowisku, że takie preparaty, specjalne serie tworzone dla osób z chorobami skóry, powinny być dostępne w aptekach. Natomiast nie chcemy rozszerzania oferty kosmetyków o produkty, które szczególnych właściwości nie mają – powiedział portalowi wiadomoscikosmetyczne.pl Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, po posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, które poświęcone było konsultacjom w sprawie nowelizacji Prawa farmaceutycznego.

Naczelna Rada Aptekarska chce także, aby suplementy diety były nadal dostępne w sprzedaży aptecznej. – W aptekach powinny zostać suplementy, które spełniają najwyższe wymagania jakościowe. Na rynku jest też spora grupa suplementów garażowych, których jakości nikt nie potwierdzał, zdarza się, że są to produkty podrobione, mające niezgłoszone do właściwych organów substancje i na takie suplementy w aptekach miejsca nie ma – powiedział Marek Tomków.

Zdaniem prezesa miejsce suplementów jest w aptekach, ponieważ jeszcze niedawno wiele z nich było lekami. – To, że leki przeszły na stronę suplementów, wynikało przede wszystkim z tego, że łatwiej je zarejestrować, a także reklamować. I dziś mamy taką sytuację, że produkt od jednego producenta jest lekiem, a od drugiego suplementem. Na przykład witamina C w dawce 200 mg jest lekiem, a w dawce 1000 mg, a więc 5-krotnie większej jest suplementem. Podobnie dotyczy to dużych dawek potasu, 50 tabletek jest dostępnych wyłącznie na receptę, a 100 tabletek, w takiej samej dawce, można kupić w sklepie spożywczym jako suplement diety. Trzeba zwrócić uwagę, że suplementy diety są żywnością, nie leczą, niemniej jednak ich znaczenie dla organizmu w połączeniu z lekami jest gigantyczne – podkreślił Marek Tomków.

Nad nowelizacją Prawa farmaceutycznego pracuje Parlamentarny Zespół ds. Regulacji Rynku Farmaceutycznego, który ma już nowe założenia do projektu ustawy. Szczegóły nie są jeszcze znane.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Mario 23.11.2016

    W aptece można teraz kupić nawet lakiery do paznokci, a witamina c o której jest mowa w dawce 200 mg jest sztucznie wytworzona. Ta w dawce 1000 mg jako suplement jest najczęściej z owoców aceroli lub uzyskana innymi naturalnymi metodami.
    Pozwalajcie tak dalej sobą manipulować to koncerny farmaceutyczne będą robić co tylko im się spodoba.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.