22.01.2018/13:30

Nadchodzą ważne zmiany w ustawie o usługach płatniczych

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o usługach płatniczych. Zmiany mają na celu wdrożenie unijnej Dyrektywy PSD2, w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego UE. Ustawa wprowadza dwa nowe typy usług płatniczych, zmienia zasady odpowiedzialności płatnika za nieautoryzowaną transakcję, a także wprowadza tzw. Małą instytucję płatniczą.

Do najważniejszych zmian wprowadzonych w ustawie należy wprowadzenie nowej kategorii dostawców. Katalog usług płatniczych rozszerzony został o dwa nowe typy usług: usługę inicjowania transakcji płatniczej (payment initiation service – PIS) oraz usługę dostępu do informacji o rachunku (account information service – AIS).

Dostawca świadczący usługę dostępu do informacji o rachunku zapewni klientowi zagregowane informacje online o co najmniej jednym lub kilku rachunkach płatniczych, prowadzonych przez jednego lub kilku dostawców usług płatniczych. W ten sposób klient zyska możliwość natychmiastowego uzyskania obrazu jego sytuacji finansowej na dany moment.

Usługa inicjowania płatności polega na udzieleniu dostawcy tej usługi dostępu do rachunku online płatnika w celu sprawdzenia dostępności środków pieniężnych, zainicjowania płatności, a następnie przedstawienia płatnikowi informacji o dokonaniu płatności. Obie usługi mają charakter pomocniczy w stosunku do "usług właściwych", tj. usług skutkujących faktycznym przesunięciem środków pieniężnych klienta. Dostawcy tych usług nie wchodzą na żadnym etapie w posiadanie środków pieniężnych klienta.

Co do zasady wszystkie instytucje płatnicze, w tym także świadczący ww. usługi, muszą uzyskać zezwolenie na świadczenie usług płatniczych. Wyjątkiem jest dostarczanie usług dostępu do informacji o rachunku, które będą zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia – będą podlegać tylko rejestracji. Ponadto, ww. usługodawcy będą zwolnieni z niektórych wymogów, które muszą spełniać instytucje płatnicze (m.in. posiadanie funduszy własnych i wymogi ochrony środków pieniężnych klienta), jednak będą mieli obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Ustawa modyfikuje także zasady odpowiedzialności za nieautoryzowaną transakcję. Ograniczono odpowiedzialność płatnika, w szczególności przez zobowiązanie dostawcy usług płatniczych do niezwłocznego zwrotu płatnikowi kwoty nieautoryzowanej transakcji. Płatnik nie będzie również ponosił odpowiedzialności, jeżeli nie mógł sobie zdawać sprawy z utraty, kradzieży lub sprzeniewierzenia instrumentu płatniczego. W razie braku wymogu silnego uwierzytelnienia klienta – płatnik nie poniesie odpowiedzialności za zaistniałą szkodę.

Zmniejszono także próg odpowiedzialności płatnika za straty spowodowane nieautoryzowanymi transakcjami płatniczymi ze 150 euro do 50 euro. W przypadku transakcji z nieznaną kwotą dla blokady środków pieniężnych na rachunku płatnika niezbędna będzie autoryzacja tego ostatniego oraz podanie dokładnej kwoty środków pieniężnych, które podlegać mają blokadzie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.