22.10.2019/11:12

Nadchodzi kaucja za butelki. Koszty owiane tajemnicą

Ministerstwo Środowiska chce wprowadzić kaucje na butelki, jednak nie wiadomo, ile będzie kosztował ekologiczny system. Raport firmy Deloitte wskazuje, że tylko postawienie automatów do recyklingu pochłonąć może 9 mld zł.

Jak zauważa serwis money.pl, z wyliczeniami ekspertów nie zgadzają się organizacje non-profit oraz część przedstawicieli biznesu. Uważają oni, że na obecnym etapie oszacowanie kosztów wprowadzenia nowego systemu jest trudne. Głównym problemem jest to, że nie wiadomo nawet, jaki system radzenia sobie z odpadami przyjmie Polska.

Być może ministerstwo oprze się na modelu estońskim, gdzie do recyklingu zaangażowano branżę handlową, która przyznaje klientom kupon na zakupy za każdy zwrot butelki. W Warszawie, w trakcie dwóch miesięcy funkcjonowania recyklomatów, mieszkańcy wrzucili do nich ok. 63 tys. opakowań. W zamian otrzymywali m.in. zniżki na bilety do sieci kin Multikino, na wejściówki do teatrów Dramatycznego i Capitolu, a także kupony na kawę w sieci Costa Coffee.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.