25.08.2020/10:43

Nadchodzi wzrost cen wyrobów przemysłowych

Dane Głównego Urzędu Statystycznego o sierpniowej koniunkturze biznesowej pookazują, że w obszarze przetwórstwa przemysłowego w wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 6,6 (przed miesiącem minus 10,5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14,3 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 20,9 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14,3 proc. i 24,8 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Diagnozy dotyczące portfela zamówień (krajowego i zagranicznego), produkcji oraz sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych w lipcu. Odpowiednie przewidywania są niekorzystne, zbliżone do prognoz sprzed miesiąca. Opóźnienia płatności za sprzedane produkty rosną podobnie jak w lipcu. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za zbliżony do wystarczającego. Planowane są redukcje zatrudnienia, choć mniejsze od zapowiadanych w lipcu. Dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują nieznaczny wzrost cen wyrobów przemysłowych.

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 8,6 proc. (przed rokiem 11,9 proc.). Przedsiębiorstwa zgłaszające bariery najczęściej wskazują na trudności związane z kosztami zatrudnienia (52,5 proc. w sierpniu br., 61,5 proc. przed rokiem). W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z28,5 proc. do 45,7 proc.), natomiast spadło trudności wynikających z niedoboru pracowników (z 32,3 proc. do 14,8 proc.).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także