31.05.2016/13:52

Najczęstsze skargi na reklamy dotyczą kosmetyków

692 skargi wpłynęły w roku 2015 do Rady Reklamy. Komisja Etyki Reklamy prowadziła w sumie 201 postępowań w sprawie przekazów reklamowych. Najwięcej skarg – 266 – wpłynęło na reklamy z sektora kosmetycznego, głównie za sprawą internetowej reklamy marki Playboy, na którą wpłynęło aż 261 skarg.

Skarżący zwracali uwagę na to, że przekaz promujący loterię zachęca do wysyłania „seksownych selfie”, przy czym w konkursie mogą brać udział osoby w wieku od 13 lat. Konsumenci podkreślali, że według wielu badań tzw. sexting jest jednym z najbardziej ryzykownych dla młodych ludzi zachowań. Komisja Etyki Reklamy zgodziła się z tą argumentacją i uznała, że reklama narusza postanowienia Kodeksu Etyki Reklamy i nie powinna być rozpowszechniana.

W sumie w sektorze kosmetycznym prowadzonych było sześć postępowań. Druga najczęściej skarżona kategoria to rozrywka – w sumie odnotowano 95 skarg, które przełożyły się na 22 sprawy. Trzecia kategoria pod względem liczby skarg w roku 2015 to suplementy diety – na reklamy tego typu produktów wpłynęło 95 skarg, a Komisja Etyki Reklamy podjęła 19 uchwał.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.