20.06.2020/11:26

Najemcy w galeriach handlowych mają problem

Wprowadzone w pośpiechu przepisy zapędziły najemców w galeriach handlowych w tzw. kozi róg – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Obecnie wielu przedsiębiorców stoi przed dylematem, czy zaryzykować przedłużenie umowy najmu na kolejne sześć miesięcy. Dariusz Okolski, adwokat i radca prawny i Jan Górak, pracownik Okolski&Partnerzy kancelaria radcowska, zwracają na łamach „Rzeczpospolitej” uwagę, że jeśli ruch w dużych obiektach handlowych nie wróci szybko do normy, najemcy poniosą niepowetowane straty, które mogą oznaczać koniec ich biznesu.

Z drugiej strony alternatywa w postaci nieskorzystania z prawa do przedłużenia umowy i zapłacenia czynszu za okres obowiązywania zakazu również nie wydaje się zbyt atrakcyjna. W „Rzeczpospolitej” czytamy, że pozostaje jeszcze możliwość dogadania się z wynajmującym i odpowiednie zmniejszenie czynszu. Oczywiście wymaga to zgody drugiej strony umowy, która również przechodzi przez problemy finansowe, ale w obecnej sytuacji może nie mieć innego wyboru i zgodzi się na zmniejszenie czynszu za okres w trakcie i po pandemii.

Kolejną możliwością wskazywaną przez ekspertów w „Rzeczpospolitej” jest zabieganie u ustawodawcy o zmianę przepisów. Skoro w ramach tarczy antykryzysowej ustawodawca zdecydował się ingerować tak dalece w umowy cywilnoprawne, to nic nie stoi na przeszkodzie, by teraz wprowadził nowe przepisy, tym razem zmniejszające czynsz najmu, np. proporcjonalnie do spadku przychodów w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Czytaj więcej w „Rzeczpospolitej”

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.