01.02.2017/12:17

Najpopularniejsze sieci handlowe w roku 2016

Biedronka, Lidl, Auchan, Kaufland, Aldi, Spar, Ikea, Obi, Bricomarche, Brico man, Brico Depot, Jysk, Rossmann i Hebe to sieci handlowe, które wg danych firmy Listonic zyskały na sile w 2016 roku.

Firma Listonic zaprezentowała ranking najpopularniejszych sieci handlowych. Podobnie jak w poprzednich latach rok 2016 przyniósł umocnienie pozycji najpopularniejszych sklepów. Z tego powodu, w porównaniu z rokiem 2015, nie ma żadnych zmian na podiach najpopularniejszych sieci. Praktycznie co trzecie wyście po produkty spożywcze jest realizowane w Biedronce, co drugie zakupy dla domu to Ikea, natomiast wśród drogerii króluje Rossmann: 9 na 10 razy kupujemy w sklepach tej sieci.

W kategorii spożywczej numer jeden to Biedronka, później jest Lidl i Tesco.  W kategorii zakupy do domu i ogrodu pierwsza jest Ikea, a za nią Castorama i Leroy Merlin. Wśród drogerii pierwsze miejsce na podium zajmuje Rossmann, numer dwa to Super-Pharm, a numer trzy to Hebe.

Czempioni wzrostu 2016, to sieci, które urosły najbardziej w ciągu roku. Wzrosty nie są wielkie, największy należy do Biedronki, która zyskała 2,38 punktu procentowego. Rossmann zyskał 1,80 pp., Lidl 1,29pp., Ikea 1,20pp. a Auchan 1,01 pp. Jak widać największe wzrosty wygenerowały wielkie sieci, które już posiadają dużą popularność w swoich kategoriach.

Warto zauważyć, że aż 60% planowanych zakupów spożywczych robi się w trzech najpopularniejszych sieciach. Dla kategorii dom i ogród ta różnorodność jest jeszcze mniejsza: 86% wszystkich zakupów realizowana jest TOP3 sieci.

Ranking sieci handlowych powstaje od roku 2012, od tego czasu niektóre sklepy odnotowały znaczące wzrosty popularności. Są to Biedronka, ponad 10 pp. dalej Ikea i Lidl o ponad 7 pp. oraz Hebe 2,80pp. i Kaufland 2,41pp.

Zaprezentowane zestawienia powstały na podstawie informacji zgromadzonych na listach zakupów Listonic. Część użytkowników zapisuje gdzie planują zrobić swoje zakupy poprzez nadanie liście zakupów nazwy: “do makro”, “biedrona”, “z Ikei”. Dzięki temu od kilku lat prezentujemy coroczny ranking sieci handlowych. Ranking jest on opracowany na podstawie ponad 100 000 deklaracji, dotyczących miejsca gdzie planuje się realizację zakupów.

Z powodu specyfiki tworzenia list zakupów ranking skupia się na sieciach handlowych, gdzie konsumenci planują robić większe, weekendowe, rodzinne zakupy. W rankingu nie pojawiają się sieci lokalnych sklepów takich jak np. Żabka czy Małpka, bo tam zakupy realizowane są zazwyczaj bez wykorzystania list zakupów.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Pan Wiarygodny 01.02.2017

    a Żabki i Freshmarketów nie ma, czyżby dlatego, że nie współpracują z Listoniciekm? :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.