03.08.2016/11:46

Największa liczba upadłości hurtowni od trzech lat

W lipcu opublikowano informacje o upadłości 16 hurtowni (wobec 8 w lipcu zeszłego roku). Więcej upadłości dystrybutorów w skali miesiąca było po raz ostatni w lipcu 2013 roku, kiedy zbankrutowało 20 firm z branży – wynika z danych Euler Hermes.

Wahania liczby upadłości w górę czy w dół w tym czasie nie wiążą się z wystąpieniem jakiejś bieżącej przyczyny dramatycznie zmieniającej kondycję handlu hurtowego. Od kilku lat występuje na rynku hurtowym proces koncentracji, dodatkowo wzmacniany poprzez podobną koncentrację na docelowym rynku handlu detalicznego. - Dużo mówi się o widocznym w przestrzeni procesie ekspansji sieci handlowych. Nie jest to jedyny czynnik inicjujący proces znikania z rynku od kilku lat mniejszych podmiotów w obszarze dystrybucji hurtowej. Handel to obecnie duża operacja logistyczna. Wygrywają na niej duże podmioty, dysponujące odpowiednimi magazynami, know-how ich błyskawicznej obsługi i dystrybucji – komentuje Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes.

Jest to istotne zwłaszcza poza branżą spożywczą: w elektronice, częściach samochodowych, budownictwie i wielu innych grupach towarów. - Te największe podmioty hurtowe obsługują często innych, mniejszych dystrybutorów, kierowanych do nich przez producentów i bezpośrednich importerów. Po co mają oni sami ponosić koszty obsługi i logistyki, skoro mogą scedować sprzedaż np. na największego odbiorcę? Zatem wiele grup towarów jest dystrybuowane wyłącznie nie poprzez magazyny producenta, tylko największych dystrybutorów – wskazuje Starus. - Nie trzeba przy tym dodawać, ze ci mniejsi dystrybutorzy nie mogą liczyć na takie same warunki sprzedaży jak ich więksi konkurenci. Bez inwestycji w know-how i skalę działalności można więc obecnie w hurcie egzystować, czasami wegetować, ale nie rozwijać się - zaznacza.

Źródło: Monitor Sądowy i Gospodarczy, dane przeanalizowane przez Euler Hermes z grupy Allianz

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • ST 03.08.2016

    Marcpol, Alma, itd... - zaraz nam się zacznie ..... zmiany prawne/podatkowe - handel jak zawsze cierpi pierwszy...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.