28.12.2016/12:52

Największe przejęcia na rynku handlowym - podsumowanie 2016 r.

Allegro, Eko Holding i Organic Farma Zdrowia - to trzy największe podmioty z polskiego sektora handlowego, które zmieniły właściciela w 2016 roku. Kończący się rok na tle poprzednich wyróżniał się względnym spokojem w zakresie przejęć i, co za tym idzie, zwolnieniem tempa konsolidacji rynku. Poniżej przedstawiamy listę wszystkich najważniejszych transakcji minionych 12 miesięcy.

Względny brak przejęć w 2016 r. nie powinien być traktowany jako duże zaskoczenie. Cały rynek wydaje się czekać na to, w czyje ręce trafią sieci Żabka i Freshmarket, kontrolowane przez fundusz Mid Europa Partners. Sprzedaż wspomnianych sieci, do której dojdzie najprawdopodobniej w 2017 r., może wywołać efekt domina i zapoczątkować kolejną falę przejęć w sektorze. Do tego czasu musimy zadowolić się mniejszymi transakcjami, na tle których wyróżniały się tylko trzy już wspomniane przejęcia.

Tym, co niewątpliwie miało wpływ na zmniejszenie liczby bezpośrednich przejęć sieci handlowych, był upadek MarcPolu oraz trudna sytuacja Delikatesów Alma. Problemy tych firm pozwoliły większym podmiotom z rynku na przejmowanie interesujących, atrakcyjnych lokalizacji sklepowych bez potrzeby wykładania dużych środków na akwizycję całych firm. Warto przypomnieć, że obroty MarcPolu oraz Almy stanowiły blisko 2 mld zł - warto zatem było powalczyć o ten kawałek tortu.

Względny brak przejęć to również rezultat długiego oczekiwania na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia Eko Holdingu (sieci Eko i Ledi) przez Grupę Eurocash od Pelican Ventures (którego właścicielami są polscy przedsiębiorcy, Renata i Paweł Kaczyńscy). Przedwstępna umowa zakupu 100 proc. akcji Eko Holdingu zawarta została już w marcu, a warunkowej zgody na transakcję UOKiK udzielił dopiero dzień przed Wigilią, 23 grudnia. Eurocash dostał zielone światło na przejęcie Eko, pod warunkiem, że sprzeda trzy z przejmowanych sklepów.

Powyższa transakcja interesująca była nie tylko ze względu na swoją skalę (łączna sprzedaż Eko Holdingu w 2015 r. wyniosła ok. 1 mld zł), ale również w związku z oczekiwaniem na to, jaką wykładnię i definicje rynku zastosuje UOKiK, badając przejęcie biznesu detalicznego przez hurtową grupę, będącą również organizatorem licznych sieci franczyzowych. Po raz ostatni tyle emocji i zainteresowania analizami UOKiK-u mieliśmy w przypadku przejęcia przez Grupę Auchan hipermarketów Real od Grupy Metro.

Akwizycja Eko nie była jedynym ruchem wykonanym przez Eurocash w 2016 r. Grupa Luisa Amarala strategię wzmacniania odnogi detalicznej swojego biznesu zrealizowała także poprzez przejęcie 29 stycznia br. (w ramach realizacji umowy przedwstępnej z września 2014 r.) 50 proc. udziałów w Firmie Rogala - spółce będącej franczyzobiorcą Delikatesów Centrum, która prowadziła 63 sklepy pod tym szyldem. Za kupno połowy udziałów w kapitale zakładowym Firmy Rogala Eurocash zapłacił 39,2 mln zł.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.