03.06.2020/13:05

Napięcie rośnie. Nasilają się konflikty między właścicielami galerii handlowych a najemcami

Konflikty w centrach handlowych pomiędzy wynajmującymi a najemcami przybierają coraz brutalniejszą postać. Niektóre działania są jednak nielegalne – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

W okresie obowiązującego przez ponad siedem tygodni zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w obiektach handlowych o powierzchni ponad 2 tys. mkw. najemcy byli ustawowo zwolnieni z czynszów. Warunkiem uzyskania zwolnienia było jednak przedłużenie umowy najmu na dotychczasowych zasadach o czas zakazu handlu. Jednak straty niektórych najemców wynikające z przestoju okazały się tak duże, że nie stać ich na to – pisze Dziennik Gazeta Prawna (DGP).

Jako przykład DGP przytacza przypadek firmy Swiss z markowymi zegarkami, która wypowiedziała umowy najmu w kilku centrach handlowych należących do sieci Atrium. W odwecie władze galerii pozbawiły ją dostępu do pozostałych punktów. W nocy w salonach zmieniono wkładki zamków, tak by pracownicy nie mogli dostać się sklepów – napisał DGP.

Władze galerii twierdzą, że powodem takiego postępowania są zaległości w płatnościach. Najemca zaprzecza, twierdząc, że są to bezprawne działania będące reakcją na odstąpienie od umów najmu w pozostałych punktach i rozważa powiadomienie prokuratury.

Według DGP, artykuł 670 kodeksu cywilnego stanowi, że wynajmującemu przysługuje prawo zastawu na rzeczach ruchomych wniesionych do przedmiotu najmu dla zabezpieczenia czynszu. Ale, jak zapewniają przedstawiciele butików Swiss, w tym przypadku nie było żadnych podstaw do takich działań. Poza tym, jak dodają pełnomocnicy firmy, nawet jeśliby wierzytelność w ogóle istniała, to zamknięcie lokalu przez wymianę zamków jest bezprawne. Choćby dlatego, że sam zastaw może być wykonywany wyłącznie w stosunku do rzeczy o wartości niezbędnej do zabezpieczenia wymagalnego czynszu.

Gazeta dotarła do informacji, że to tylko jeden z przykładów coraz bardziej gorących sporów pomiędzy wynajmującymi a najemcami lokali w centrach handlowych.

- Nasi członkowie sygnalizują nam, że spotykają się z drastycznymi sytuacjami, w których otrzymują jednostronne i nienegocjowalne propozycje rozwiązań, włącznie z zajmowaniem towaru znajdującego się w sklepach objętych spornymi umowami – informuje zarząd Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług, cytowany przez DGP.

- Aby złagodzić skutki pandemii w tym sektorze, konieczny jest udział finansowy państwa. Nie jest bowiem winą ani właściciela galerii, ani najemcy prowadzącego w niej sklep czy punkt usługowy, że z powodu epidemii rząd zabronił prowadzenia większości rodzajów działalności w galeriach - uważa Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, cytowany przez DGP.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • logiczne 23.06.2020

  Zdecydowanie w tej sprawie jestem po stronie najemców.

 • logiczne 23.06.2020

  Zdecydowanie w tej sprawie jestem po stronie najemców.

 • Ewa 04.06.2020

  Najemcy mają rację. Przy obecnym znacznie mniejszym ruchu w centrach ceny najmu powinny być adekwatne do sytuacji.

 • mada 04.06.2020

  Empik i LPP dobrze zrobiły ze wstrzymały się z otwarciem salonów w niektórych centrach. W takich warunkach ciężko o dobry utarg.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.