06.12.2016/10:23

Narasta presja na podwyżki płac. Największa w przemyśle

Aż 44 proc. firm planuje podniesienie wynagrodzeń, najwięcej od siedmiu lat – podaje „Rzeczpospolita”. 

Największa presja na podwyżki płac jest widoczna w przemyśle i tam są szanse, że pensje wzrosną są największe. Jak podaje „Rzeczpospolita”, aż 55 firm z tego sektora chce zwiększyć wynagrodzenia w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Wzrost płac spodziewany jest też w usługach, gdzie, według badania Instytutu Badawczego Randstad i TNS ponad dwie piątek pracowników deklaruje plany podwyżek. To najwięcej w siedmioletnie historii badania – podkreśla „Rzeczpospolita”.

Choć niemal połowa pracodawców planuje podwyżki co najwyżej 4 proc., aż co szósty zamierza podnieść płace o 7-10 proc. To po części zasługa płacy minimalnej, która w przyszłym roku zwiększy się do 2000 zł. Ekonomiści podkreślają, że wzrost płacy minimalnej przekłada się często na całą siątkę płac w firmie.

Zdaniem niektórych ekspertów hamująco na wzrost płac działa napływ setek tysięcy pracowników z Ukrainy i słabość związków zawodowych. Dlatego nominalny pensje rosną w Polsce powoli. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.