05.08.2021/10:27

Nastroje polskich konsumentów pogorszyły się. Spadła skłonność do zakupów

Według danych Barometru Nastrojów Konsumenckich GfK, syntetyczny wskaźnik ilustrujący aktualne nastroje Polaków w zakresie postaw konsumenckich, wyniósł w lipcu -4,6 i był o 1 p.p. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Z danych Barometru Nastrojów Konsumenckich GFK wynika, że w lipcu br. nastąpiła nieznaczna poprawa ocen bieżącej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego – wzrost o 0,1 p.p., z poziomu -4,5 do -4,4. Nastąpiła także poprawa ocen przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego – wzrost o 1,1 p.p., z poziomu -2,4 do -1,3.

Jednocześnie nastąpiło pogorszenie ocen przyszłej sytuacji gospodarczej kraju – spadek o 3,9 p.p., z poziomu -20,2 do -24,1. Nastąpił także spadek skłonności do zakupów – spadek o 1,1 p.p., z poziomu 12,6 do 11,5.

Informacje o badaniu
Badanie zrealizowano w dniach 7-14 lipca w ramach wielotematycznego badania omnibusowego e-Bus metodą CAWI na kwotowej, reprezentatywnej przedmiotowo, ogólnopolskiej próbie n=1000 osób. Struktura respondentów została dobrana z zachowaniem rozkładu wybranych parametrów społeczno-demograficznych odzwierciedlającego rozkład tych cech w populacji generalnej. Barometr może przyjmować wartości od –100 do +100 i jest to saldo pomiędzy opiniami pozytywnymi a negatywnymi.

Barometr jest zagregowanym wskaźnikiem sporządzanym na zlecenie Komisji Europejskiej, wyliczanym od 1985 roku. Obecnie indeks obejmuje 27 krajów. Dane dla Polski pochodzą z badania GfK współfinansowanego przez Komisję Europejską.

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także