30.01.2017/09:58

Nawet 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT

Za posłużenie się do wyłudzenia VAT fakturą opiewającą na ponad 5 mln zł grozić będzie od trzech do 15 lat więzienia. W najcięższych przypadkach oszustom grozi nawet 25 lat pozbawienia wolności – czytamy w Rzeczpospolitej.

Nowela kodeksu karnego przyjęta w piątek przez Sejm wprowadza nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych. Jak podaje Rzeczpospolita, jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 5 milionów złotych, albo jeżeli sprawca uczynił sobie z takich wyłudzeń stałe źródło dochodu, przestępstwo będzie zbrodnią zagrożoną karą od 3 do 15 lat więzienia. Taka wysokość grożących kar wykluczy możliwość zastosowania wobec sprawcy warunkowego zawieszenia wykonania kary.

Przy procederach przestępczych, gdy wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 10 mln zł, sprawcom grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Rzeczpospolita informuje, że przewidziano również możliwość wymierzenia grzywny, orzeczonej obok kary pozbawienia wolności, w wysokości do 6 mln zł.

Więcej w Rzeczpospolitej

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.