11.02.2020/19:05

Netto gotowe na megazmiany w prawie. Wprowadzi nowy eko model na naszy rynek [WYWIAD]

Janusz Stroka, prezes Netto Polska komentując dla portalu wiadomoscihandlowe.pl uchwałę Rady Miejskiej w Wałbrzychu ws. całkowitego zakazu sprzedaży torebek na zakupy z tworzywa sztucznego powiedział, że prowadzona przez niego sieć jest gotowa na nadchodzące zmiany i podkreślił, że strategia Netto 3.0 przeniesie do Polski skandynawskie podejście do bycia eko.

W jaki sposób Netto przyjmuje tę uchwałę? Jak firma dostosuje się do nowych przepisów?

Uchwała Rady Miejskiej w Wałbrzychu, dotycząca zakazu sprzedaży toreb plastikowych, to bardzo pozytywne rozwiązanie, które jest zgodne z kierunkiem naszych działań, zmierzających do ograniczenia używania plastiku. Troska o środowisko naturalne to jeden z naszych priorytetów, dlatego sieć handlowa Netto już od jakiegoś czasu pracuje nad kolejnymi ekologicznymi rozwiązaniami.

Do naszych placówek wprowadziliśmy torby z plastiku pochodzącego z recyclingu, a także torby materiałowe. Pracujemy nad wprowadzeniem toreb wykonanych z papieru makulaturowego. Trzeba pokreślić, że przygotowanie i wdrożenie takich rozwiązań wymaga czasu oraz gotowości ze strony naszych klientów na rezygnację z wygodnych i tanich rozwiązań na rzecz przyjaznych środowisku naturalnemu.

Co ta decyzja oznacza dla gospodarki?

Kolejna już związana z ograniczeniem zaśmiecania plastikiem inicjatywa samorządu w Wałbrzychu to dowód na to, że temat staje się ważny dla coraz szerszego grona instytucji, a podejmowanie działań zmierzających do redukcji plastiku jest bezsprzecznie konieczne.

Z perspektywy gospodarki, decyzja jednej rady miejskiej raczej nie spowoduje zmian na większą skalę. Jednak rozgłos wywołany przez takie pojedyncze działanie jest duży i z pewnością skłania do zastanowienia się nad problemem, jakim są ogromne ilości plastiku zaśmiecające środowisko naturalne. Większa liczba tego typu inicjatyw z pewnością wpłynęłaby na ograniczenie produkcji plastiku.

Należy jednak pamiętać, że wdrożenie takich rozwiązań nie może odbywać się z dnia na dzień. To ważny krok, który wymaga odpowiedniego przygotowania logistycznego. Plastik w branży handlowej, poza wszystkimi negatywami, z pewnością ułatwia wiele procesów i trudno byłoby z niego całkowicie zrezygnować.

Czy klienci sklepów spojrzą na zmiany przychylnym okiem? Są przyzwyczajeni do plastikowych toreb i wygody.

Konsumenci obecnie są świadomi negatywnego wpływu plastiku na środowisko i wykazują duże zrozumienie tego problemu. Zwykle skłaniają się ku ekologicznym rozwiązaniom, coraz częściej wybierają torby papierowe lub torby wielokrotnego użytku, np. materiałowe. Wciąż istnieje jednak pewna grupa klientów, która jest przyzwyczajona do tzw. foliówek i z różnych powodów nie chce z nich rezygnować. To właśnie dla nich do użytku wprowadziliśmy torby wyprodukowane z plastiku pochodzącego z recyclingu.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • zirytowany klient 12.02.2020

    Więcej produktów bez oleju palmowego, glutaminianiu sodu i syropu glukozowo-fruktozowego. I mniej marek wielkich koncernów, bo takie to można znaleźć w każdym sklepie innej sieci, w osiedlowym sklepiku czy nawet stacji benzynowej... Ja widzę te same produkty w dziale z napojami, chipsami, przekąskami i jogurtami jak w każdym innym sklepie, to odechciewa mi się zakupów. Toreb materiałowych nie widzę - przynajmniej w sklepie przy ul. Głogowskiej w Poznaniu ich NIE MA.

  • Dziad 11.02.2020

    Wprowadzcie produkty skandynawskie jak Ikea. Ludzie tam kupuja nawet puree ziemniaczane. W kraju ziemniakow i cebuli :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.