31.10.2017/15:52

Nie będzie nowelizacji przepisów o opłacie za torebki foliowe. Sklepy wykorzystają lukę

Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, nie jest planowana zmiana przepisów o tzw. opłacie recyklingowej za torebki foliowe wydawane w sklepach. To oznacza, że począwszy od stycznia 2018 r., gdy nowe prawo wejdzie w życie, będzie je można bardzo łatwo obchodzić.

W minionym tygodniu Wirtualna Polska jako pierwsza poinformowała o tym, że w uchwalonej niedawno przez Sejm ustawie znalazła się "luka". Zgodnie z przepisami ustawy, opłata recyklingowa ma być pobierana od każdej lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego, o grubości materiału od 15 do 50 mikrometrów. Wysokość opłaty ma zostać ustalona w drodze rozporządzenia ministra środowiska i najprawdopodobniej wyniesie w przyszłym roku 20 groszy od torby (ustawa dopuszcza nawet 1 zł za każdą torbę).

Producenci foliówek nie kryją się z tym, że zamierzają zaoferować sieciom handlowym minimalnie grubsze torby, np. o grubości 52 mikrometrów. W ten sposób uda się ominąć nowe przepisy i klienci wciąż dostawać będą w sklepach podobne jak dotychczas torby za darmo (jak w Auchan) bądź za niewielką opłatą, niższą od 20 groszy (jak w Lidlu czy Biedronce). Niektóre firmy, takie jak Frogut Plastics, przestawiły się już na produkcję "nieopodatkowanych" toreb.

Dla Ministerstwa Środowiska sprawa nie jest problemem. - Nie można mówić w tym przypadku o "luce prawnej", ponieważ w zamyśle ustawodawcy było wprowadzenie opłaty wyłącznie w odniesieniu do lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów, czyli toreb, które ze względu na swą grubość stanowią problem z ich zagospodarowaniem - komentuje sprawę biuro prasowe MŚ w odpowiedzi na nasze pytania.

Resort zauważa, że objęcie opłatą toreb akurat o wspomnianej grubości wynika wprost z przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. - Nie jest więc planowana nowelizacja ustawy z tym zakresie - zapewnia biuro prasowe Ministerstwa Środowiska.

Przypomnijmy jednak, że już na etapie prac nad ustawą wprowadzającą opłatę za foliówki Ministerstwo Środowiska zapowiadało, że po kilku miesiącach od wejścia w życie nowego prawa zamierza dokonać analizy, na ile przepisy przyczyniły się do zmniejszenia poziomu wykorzystania reklamówek w Polsce. Jeśli zatem nowe prawo będzie powszechnie obchodzone, dodatkowe wpływy do budżetu okażą się niewielkie i resort dojdzie do wniosku, że Polsce grozić będą kary ze strony Unii Europejskiej, to niewykluczone, że powstanie projekt nowelizacji ustawy.

Ustawę wprowadzającą opłatę recyklingową za torby foliowe prezydent Andrzej Duda podpisał w tym tygodniu. Lada moment powinna ona zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przymusowa opłata za torby foliowe jest już pobierana w 13 państwach Unii Europejskiej. Polska w styczniu ma dołączyć do tego grona.

Według różnych szacunków, przeciętny Polak zużywa od 300 do 466 toreb foliowych rocznie. Na statystycznego mieszkańca UE przypada ok. 200 foliówek rocznie, przy czym Fin zużywa zaledwie pięć toreb, a Duńczyk tylko cztery.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • eko klient 04.11.2017

  Kiedy w sklepach bedzie mozna kupic torby bawelniane albo materialowe? Bo jak na razie to w zadnym tego nie mozna dostac!!!

 • Kamila123 02.11.2017

  Szkoda ze nie wyszlo, a Sklepy juz musza kombinowac zeby byc do przodu - chociaz kazdy musi zyc....Nie watpliwe Minister Szyszko jakis Inowacyjny plan wymyslil zeby zastapic to czyms praktycznym, swietny Minister!

 • Kamila1 02.11.2017

  Szkoda ze to nie wyszlo, bo byla to ciekawa inowacja, natomiast jeszcze wieksza szkoda ze Sklepy znowu musza takie cos wykorzystywac, ale kazdy musi miec jedzenie na stole. Miejmy nadzieje ze Minister Szyszko cos innego wymysli dla dobra Polski - bezwatpliwie ma jakis Inteligetny plan.

 • Pytam tylko 02.11.2017

  Czemu się dziwić?Czy tzw.dobra zmiana zrobiła cokolwiek dobrze?

 • robkio 02.11.2017

  jak to Polacy, jeszcze nic nie weszło w życie a już znaleźli sposób na obejście ustawy (planowanej).

 • HK 02.11.2017

  Gdyby od razu, po gospodarsku, rząd zagospodarował wiartołomy po sierpniowym pandemonium na Pomorzu ( i nie tylko) - oszacowano, że to ok 8 mln3 drewna tylko w lasach państwowych - to byśmy mogli wyprodukować papierowych toreb na parę lat do przodu. Ale widocznie to drewno jest niepotrzebne, niech sobie zgnije, to z puszczy Białowieskiej jest lepsze.

 • fakt 31.10.2017

  Tyle lasów w Polsce sie karczuje że powinny zostać wprowadzone papierowe ekologiczne

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.