30.04.2021/11:13

Nie będzie obniżki czynszów o 80 proc. w galeriach handlowych. Chyba, że czeka nas kolejny lockdown [ANALIZA]

Żadnej obniżki czynszów w galeriach nie będzie - ocenia mec. Diana Kalita-Knapczyk z kancelarii prawnej Causa Finita. To opinia ekspertki po wczytaniu się w zarys nowych przepisów, opublikowany na stronie KPRM.

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit 8 bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
 • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
 • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich
W ramach Prenumeraty WH Plus także:
 • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
 • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
 • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
 • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
 • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET
Dodaj komentarz

1 komentarz

 • Krystian Logan 07.05.2021

  Proszę nie wprowadzać najemców w błąd!
  Zgodnie z opublikowanym już projektem https://orka.sejm.gov.pl/.../9-0.../$file/9-020-508-2021.pdf
  będzie możliwość cofnięcia złożonych już ofert.
  11) po art. 15ze dodaje się art. 15ze1 w brzmieniu:
  „Art. 15ze1. 1. Wysokość świadczeń uprawnionego z tytułu używania powierzchni handlowej należnych udostępniającemu na podstawie zawartej przed dniem 14 marca 2020 r. umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej, w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 zgodnie z właściwymi przepisami, ulega obniżeniu do 20 % wysokości tych świadczeń należnych udostępniającemu na podstawie umowy przed dniem 14 marca 2020 r., a w okresie trzech miesięcy od dnia zniesienia każdego zakazu – do 50 % wysokości tych świadczeń należnych udostępniającemu na podstawie umowy przed dniem 14 marca 2020 r.
  2. Jeżeli obniżenie wysokości świadczeń, o którym mowa w ust. 1, nie byłoby uzasadnione na podstawie art. 3571 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, każda ze stron może żądać oznaczenia przez sąd wysokości obniżenia świadczeń uprawnionego, o których mowa w ust. 1. Sąd może, po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć wysokość obniżenia świadczeń, sposób ich wykonania lub zmienić okres, w jakim udostępniającemu przysługują świadczenia w obniżonej wysokości.
  3. Przez powierzchnię handlową, o której mowa w ust. 1, rozumie się powierzchnię znajdującą się w obiekcie handlowym o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 niezależnie od celu oddania powierzchni do używania, w szczególności w celu sprzedaży towarów, świadczenia usług i gastronomii.”;

  Art. 7. 1. Jeżeli uprawniony do używania powierzchni handlowej, który złożył bezwarunkową i wiążącą ofertę woli przedłużenia obowiązywania umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej, na zasadach określonych w art. 15ze ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy złoży oświadczenie woli o cofnięciu tej oferty, do umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej, stosuje się art. 15ze1 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
  2. Oświadczenie woli, o którym mowa w ust. 1, wywołuje skutki od dnia jego złożenia.
  3. W przypadku niezłożenia oświadczenia woli, o którym mowa w ust. 1, oferta woli przedłużenia obowiązywania umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej wiąże przez okres, o którym mowa w art. 15ze ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym.

  Z uzasadnienia:

  Jednocześnie, w zakresie związanym z wprowadzoną regulacją, zostały przewidziane przepisy przejściowe regulujące sytuacje, w których, stosownie do uchylanego art. 15ze, zostały złożone oferty woli przedłużenia obowiązywania umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej.
  Jeżeli zatem uprawniony do używania powierzchni handlowej, który zgodnie z art. 15ze ust. 2 obowiązującej ustawy złożył bezwarunkową i wiążącą ofertę woli przedłużenia obowiązywania umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji złoży oświadczenie woli o cofnięciu tej oferty, to do zawartej przez niego umowy będą miały zastosowanie przepisy art. 15ze1 projektowanej ustawy. Takie oświadczenie uprawnionego będzie wywoływano skutki od dnia złożenia.
  Natomiast w przypadku niezłożenia ww. oświadczenia woli, oferta woli przedłużenia obowiązywania umowy najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy, przez którą dochodzi do oddania do używania powierzchni handlowej będzie wiązać przez okres, o którym mowa w art. 15ze ust. 2 obowiązującej ustawy.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także