03.10.2020/15:16

Polacy nie szukają już pracy? Rekord w historii badania

W drugim kwartale 2020 roku ponad 270 tys. osób straciło pracę. Jednak liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwiększyła się jedynie o 45 tys. – podaje serwis money.pl.

Jak czytamy w serwisie, jeśli wierzyć deklaracjom Polaków, które składali ankieterom Głównego Urzędu Statystycznego przy okazji Badania Aktywności Ekonomicznej Polaków (BAEL), zdecydowana większość, która utraciła w tym roku pracę, nie szukała aktywnie już nowej.

Takich osób w drugim kwartale tego roku przybyło 211 tysięcy. To najwięcej w historii tego badania, które przeprowadza się w Polsce od 1992 r.

Dlaczego ludzie, którzy tracą pracę, nie szukają nowej? Powodów jest kilka. Ekonomiści i eksperci rynku pracy najczęściej wymieniają wyższe świadczenia socjalne.

„Przyczyn takiego zaskakującego zachowania wśród osób tracących pracę można szukać w dodatku solidarnościowym. Zachęcał on ludzi do rejestracji w systemie jako bezrobotnych, ale w żaden sposób nie wymuszał poszukiwania nowego zajęcia” – komentuje główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także