30.11.2016/14:28

Nie tylko sprzedający, ale i kupujący w niedzielę pójdą do więzienia?

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zapisów zawartych w przygotowanym przez NSZZ "Solidarność" projekcie ustawy zakazującej handlu w niedziele jest ten, który dotyczy potencjalnych kar za złamanie takowego zakazu. Związkowcy domagają się kary do dwóch lat pozbawienia wolności dla osób, które "dopuszczą się handlu" w niedzielę. Prokurator krajowy ostrzega, że zapis ten jest nieprecyzyjny i spowodowałby, że kara groziłaby nie tylko sprzedawcom, ale również... klientom sklepów.

- Podmiotowy zakres przestępstwa z art. 6 projektu - "kto dopuszcza się handlu" - odczytywany w powiązaniu z art. 2 ust. 1 pkt 6 oznacza, że obejmuje on obie strony umowy sprzedaży, każda z nich bowiem "dopuszcza się handlu" - zauważa Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy i pierwszy zastępca prokuratora generalnego.

W opinii zgłoszonej do projektu ustawy Święczkowski zauważa, że z kontekstu normatywnego można się co prawda domyślić, iż projektodawcy dążą do penalizacji czynności sprzedawcy, a nie kupującego. Prokurator krajowy wskazuje jednak, że należy to wyraźnie uregulować w projekcie ustawy.

Jak wynika z badania przeprowadzonego we wrześniu przez Ceneo, zakupy w niedzielę (zarówno tradycyjnie, jak i w internecie) robi 80 proc. Polaków. Samych zakupów spożywczych w ten dzień dokonuje 70 proc. naszych rodaków.

Obywatelski projekt ustawy dot. zakazu handlu w niedziele trafił do Sejmu 22 września, a 6 października odbyło się jego pierwsze czytanie. Od tamtej pory przez niemal półtora miesiąca nie działo się z nim nic. Sejmowa komisja zebrała się dopiero we wtorek 29 listopada, ale tylko po to, by przegłosować wniosek o utworzenie podkomisji. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że posiedzenie podkomisji ma się odbyć w połowie grudnia.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Tomasz 01.12.2016

    Szkoda, że mądra Solidarność jest już na emeryturze, lub zakończyła swoja pracę w 1989 roku. Ci co zostali i kierują nią teraz powinni się leczyć. I powinni zacząć się leczyć jak najwcześniej bo będzie coraz gorzej. Choroby umysłu pogłębiają się.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.