04.11.2016/14:50

Niepewna przyszłość rynku wieprzowiny

Na temat prognozowanych cen mięsa wieprzowego, walki z afrykańskim pomorem świń i perspektyw eksportowych polskiej branży mięsnej – rozmawiamy z Jakubem Oliprą, ekonomistą Credit Agricole Bank Polska.

Jaki wpływ ma afrykański pomór świń na ceny mięsa w Polsce?

Cena skupu żywca wieprzowego w Polsce jest ściśle skorelowana ze średnią ceną skupu żywca wieprzowego w UE. W efekcie jest ona w większym stopniu kształtowana przez sytuację na unijnym rynku wieprzowiny niż przez czynniki krajowe. Pod koniec II kwartału tego roku unijny rynek wieprzowiny wszedł we wzrostową fazę cyklu, co znalazło również odzwierciedlenie w silnym zwiększeniu ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce. Wejście unijnego rynku wieprzowiny we wzrostową fazę cyklu jest związane z silnym ożywieniem popytu na wieprzowinę w krajach Azji Południowo-Wschodniej, w szczególności w Chinach, przy ograniczonych możliwościach szybkiego zwiększenia podaży mięsa wieprzowego w UE, przede wszystkim z uwagi na utrzymujący się w ostatnich kwartałach spadek pogłowia loch prośnych oraz prosiąt będący konsekwencją obniżenia opłacalności produkcji.

Co zatem można prognozować?

Można oczekiwać, że wzrost odsezonowanej ceny skupu żywca wieprzowego utrzyma się w kolejnych miesiącach niezależnie od ostatniego nasilenia występowania przypadków ASF w Polsce. Dlatego też nasilenie występowania przypadków ASF w Polsce należy w mojej ocenie rozpatrywać przede wszystkim w kontekście jego wpływu na perspektywy eksportowe polskich producentów, a także sytuację sektora na obszarach dotkniętych występowaniem ASF.

Porozmawiajmy więc o perspektywach eksportowych.

W reakcji na pojawienie się przypadków ASF u dzików na Litwie, Rosja oraz tworzące z nią unię celną Białoruś i Kazachstan pod koniec stycznia 2014 r. wprowadziły zakaz importu wieprzowiny oraz żywych świń z całej UE. Wraz z pojawieniem się ASF w Polsce w lutym embargo na polską wieprzowinę nałożyły dodatkowo m.in. Chiny, Japonia, Tajwan, Korea Południowa oraz Ukraina. Zgodnie z danymi Eurostatu kraje, które wprowadziły embargo odpowiadały w 2013 r. za ok. 38 proc. wolumenu polskiego eksportu wieprzowiny, czyli za wartość ok. 470 mln EUR. Bez uwzględnienia Rosji udział ten wyniósł ok. 31 proc., czyli 357 mln EUR. W efekcie w 2015 r. wolumen polskiego eksportu wieprzowiny zmniejszył się o 6,2 proc. w porównaniu do 2013 r., co oznacza spadek o 324 mln EUR, w tym o ponad 58 proc. do krajów spoza UE.

W celu walki z chorobą oraz uniknięcia barier w eksporcie wieprzowiny państwa UE, w których stwierdzono występowanie ASF, we współpracy z Komisją Europejską wprowadziły tzw. regionalizację...

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.