24.05.2019/08:58

Niska cena jest ważna dla coraz mniejszej liczby klientów sklepów. Liczyć zaczyna się jakość i marka

Badanie FMCG Brands We Shop by Blix and Kantar 2019 wykazało, że głównymi czytelnikami e-gazetek promocyjnych są osoby rozważne i pragmatyczne – prawie 40 proc. Na drugim miejscu uplasowali się tzw. cenoholicy, a na trzecim – markowi entuzjaści. Dalej są shopperzy z przymusu. Na końcu znaleźli się wytrawni łowcy promocji.

Badaniem zostało objętych przeszło 5 tys. konsumentów aktywnie oraz często korzystających z gazetek promocyjnych na smartfonach. Wśród nich przeważały kobiety, które w zdecydowanej większości stosują ww. narzędzie – 69 proc. Jak wyjaśniają eksperci, czują się one zwykle bardziej odpowiedzialne za zakupy niż mężczyźni – 31 proc. Dominującą grupą są osoby między 25. a 34. rokiem życia. Najmłodsi respondenci mają 15 lat, a najstarsi – ponad 55.

– Z badania wynika, że osoby rozważne i pragmatyczne stanowią aż 39 proc. wszystkich odbiorców e-gazetek. Warto dodać, że połowa z nich ma wyższe wykształcenie, a blisko 20 proc. mieszka w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. Mają swoje ulubione marki. Przy wyborze produktu kierują się nie tylko ceną. Oczywiście interesują ich promocje, ale nie szukają najlepszej okazji od sklepu do sklepu. Częściej niż inni klienci czytają etykiety umieszczane na opakowaniach. Starają się też nabywać polskie produkty – mówi Marcin Lenkiewicz, wiceprezes Grupy Mobilnej Qpony-Blix.

Jak komentuje Tomasz Romaniuk z domu mediowego MediaCom, z taką postawą konsumencką, dla której nie jest najważniejsza promocja, można spotkać się coraz częściej, nie tylko wśród użytkowników e-gazetek. Wynika to zarówno ze wzrostu świadomości, jak i rosnących zarobków Polaków, zwłaszcza pracujących w największych miastach. Osoby korzystające z aplikacji wyróżnia szczególna dbałość o jakość kupowanych towarów. I dlatego, zdaniem eksperta, stanowią one najliczniejszą grupę respondentów.

– Na drugim miejscu w zestawieniu są cenoholicy – 19 proc. Oni kierują się właściwie wyłącznie cenami produktów. Dokładnie porównują je między sklepami. Stale polują na promocje. Raczej nie szukają polskich artykułów. Rzadziej też niż inni konsumenci oglądają kupowany asortyment. Zwykle nie czytają etykiet. Przeważnie nie wiedzą również, w jaką markę inwestują, bo nie ma ona dla nich szczególnego znaczenia – informuje mówi Marcin Lenkiewicz.

W opinii eksperta z domu mediowego MediaCom, to tylko na pozór zaskakujące zjawisko, że cenoholicy nie dominują wśród odbiorców e-gazetek zakupowych. Można to wyjaśnić w ten sposób, że maleje grupa polskich konsumentów, dla których cena gra główną rolę. Coraz większe znaczenie ma jakość, a także marka produktu, będąca symbolem prestiżu i sukcesu. Natomiast cenoholizm często ma związek z możliwościami zarobkowymi. Może np. dotyczyć mieszkańców mniejszych miejscowości. Według badania, ponad 30 proc. tego typu konsumentów mieszka na wsi, a prawie połowa z nich ma średnie wykształcenie.   
– Trzecie miejsce zajęli markowi entuzjaści – 17 proc. Wyróżnia ich to, że częściej niż pozostali respondenci kupują produkty dużych, dobrze znanych marek. Nabywanie produktów sprawia im niebywałą przyjemność. Chcą i lubią angażować się w cały proces zakupowy. Są nastawieni entuzjastycznie i szukają promocji na preferowane przez siebie brandy. Porównują ceny między sklepami, choć mają swoje ulubione placówki handlowe – wyjaśnia wiceprezes Lenkiewicz.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • smart-konsument 24.05.2019

    Jakość w stosuku do dobrej ceny jest moim zdaniem ważna oraz obsługa, która rozumie język urzędowy obowiązujący w naszym kraju.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.