18.10.2020/16:35

Nowe centra handlowe nadal powstają. Klienci wolą kupować w małych sklepach

W III kw. na polski rynek dostarczono 25 tys. mkw. powierzchni handlowej – podaje firma doradcza Colliers International cytowana przez „Rzeczpospolitą”. W budowie jest kolejnych  305 tys. mkw., z czego ok. 100 tys. mkw. ma zostać ukończonych w IV kwartale. Tym samym rok 2020 zamknie się podażą na poziomie 250 tys. mkw. GLA. To o ok. 10 proc. mniej niż w roku ubiegłym – szacuje Colliers International.

Jak donosi „Rzeczpospilita”, w Polsce funkcjonują 532 centra handlowe o łącznej powierzchni 12,2 mln mkw. GLA. Na koniec III kw. poziom nasycenia wynosił 316 mkw. na 1 tys. osób.

Jak podaje Colliers International, na 25 tys. mkw. nowej podaży w III kw. złożyły się budowy i rozbudowy niewielkich centrów i parków handlowych o profilu zakupów codziennych (convenience store), które są najszybciej rozwijającym się segmentem rynku. Największą nową inwestycją oddaną do użytku w tym okresie był park handlowy Vendo Park w Częstochowie – donosi dziennik.

Według danych Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH) odwiedzalność obiektów handlowych we wrześniu utrzymała się na podobnym poziomie jak w sierpniu i wyniosła średnio 81 proc. ubiegłorocznej.

Jednak małe i średnie sklepy notowały lepsze wyniki o kilka punktów procentowych, a nieruchomości handlowe o dużej oraz bardzo dużej powierzchni rejestrowały nieco niższą odwiedzalność niż wrześniowa średnia. Pandemia przyczyniła się do większej popularności e-commerce, e-grocery, platform dostarczających zamówienia oraz właśnie sklepów convenience, które są blisko domu i zapewniają dostęp do podstawowych produktów spożywczych i przemysłowych.
 

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Nick nick 18.10.2020

    BZDURY WOLĘ KUPOWAĆ W DUŻYCH SKLEPACH

  • Nick nick 18.10.2020

    BZDURY WOLĘ KUPOWAĆ W DUŻYCH SKLEPACH

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także