16.03.2017/12:31

Nowe inwestycje Grupy Maspex to szansa na lepszą obsługę sieci handlowych

- Właścicieli sklepów nie interesują nasze taśmy produkcyjne. Interesuje ich to, aby zamówiony towar dotarł do nich na czas. Dlatego przy coraz większej skali operacyjnej Maspeksu, która wciąż będzie rosła, jedno centrum logistyczne to za mało. W przyszłości będzie to sieć dostaw zintegrowana czterema dużymi magazynami – mówi w wywiadzie dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Grupy Maspex Wadowice.

Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Grupy Maspex Wadowice będzie jednym z głównych gości 10 Kongresu Rynku FMCG 2017, który odbędzie się 23 Maja w Warszawie. Kliknij i zobacz program konferencji!

.

Łukasz Stępniak: Maspex zaplanował na najbliższe miesiące potężne inwestycje, część z nich jest już w fazie realizacji. Kredyt o wartości 60 mln euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego pozwoli firmie osiągnąć znacznie wyższy poziom technologiczny, wprowadzić innowacyjne rozwiązania technologiczne, które na długi czas zapewnią firmie przewagę nad konkurencją.

Krzysztof Pawiński: Tak, ale innowacje to nie tylko nowinki technologiczne. Słowo to potocznie kojarzy nam się z grafenem i niebieskim laserem, ale w handlu bardzo ważne są również innowacje procesowe, logistyczne, czy kosztowe . I właśnie taki projekt będziemy współfinansować kredytem z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Łańcuch dystrybucji wcale nie musi być długi.

Poprawa tylko jednego z jego ogniw może przynieść ogromne zmiany w wydajności całego procesu na linii producent-detalista, szczególnie jeżeli innowacja dotyczy obszaru logistyki. Łączy się to jednocześnie z inwestycjami tradycyjnymi, ponieważ z rozbudową zakładu jest jak z ciążą – zbieranie dokumentów i inne formalności trwają minimum 9 miesięcy. Dopiero później można wbić łopatę w ziemię.

Tak było chociażby z zakładem w Łowiczu, który przejęliśmy w 2015 r., a prace budowlane na terenie fabryki dopiero ruszają. Gdybyśmy nie mieli ziemi, wszystko trwałoby jeszcze dłużej. Biorąc pod uwagę takie opóźnienia inwestycyjne, szalenie ważne jest to, aby podnosić  je wydajnością mechanizmów nie-technologicznych.

Inwestycją Maspeksu, która od lat budzi zazdrość wielu polskich producentów i dystrybutorów jest ultranowoczesny magazyn logistyczny w Tychach. Co zmienił on w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa?

Centrum dystrybucyjne w Tychach to projekt z 2009 roku, który został rozbudowany w ubiegłym roku. Dzisiaj trudno nam sobie wyobrazić funkcjonowanie firmy bez tej inwestycji. Skala działalności Maspeksu wymusza na nas bycie również absolutnym liderem w obszarze logistyki, a centrum logistyczne w Tychach nam to umożliwiło. Możemy wysyłać z niego około  250 samochodów dziennie.

Oszczędności kosztowe i operacyjne, jakie osiągnęliśmy po oddaniu hali do użytku, są nie do przecenienia. W polskim handlu zdarzają się sytuacje, kiedy to silnie promowanego produktu po prostu nie ma na sklepowej półce. Klienci pytają o towar, a on zwyczajnie nie dojechał. W przypadku Maspeksu taki scenariusz jest praktycznie nierealny, w dużej mierze właśnie dzięki inwestycji, o której mówimy. Podobne obiekty będą w Lublinie, Olsztynku oraz w Łowiczu. Łącznie będziemy posiadali cztery, w pełni zautomatyzowane centra logistyczne.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.