25.06.2019/13:44

Nowe narzędzie Google pomoże przedsiębiorcom

Google udostępnia w Polsce platformę Market Finder. Narzędzie pomoże firmom działać na zagranicznych rynkach.

Według najnowszych danych GUS, eksport w okresie od stycznia do listopada 2018 r. wyniósł ponad 204 mld euro, osiągając wzrost rdr na poziomie 7,1 proc. Z kolei, jak wynika z raportu Banku Światowego, gospodarka regionu EMEA jest wręcz oparta na eksporcie. W Unii Europejskiej generuje on 44,7 proc. PKB (do 85,1 proc. w Belgii i 79,5 proc. w Czechach) a w Polsce 80 proc. To pokazuje, że polskie firmy chcą zdobywać nowe rynki. Od dziś pomoże im w tym także Google, który udostępnił właśnie polską wersję narzędzia Market Finder. Platforma umożliwia porównywanie potencjału rynkowego różnych państw dla określonej branży i zaplanowanie skutecznej kampanii marketingowej.

Internet zniósł bariery handlowe i umożliwił mniejszym graczom zaistnienie na rynkach światowych. Pierwsze kroki w takiej ekspansji mogą być jednak trudne. Według badań Google, 60 proc. przedsiębiorców postrzega poznanie rynku jako punkt wyjścia i główne wyzwanie na drodze do rozpoczęcia działalności eksportowej. Trafny wybór nowego obszaru rozwoju wymaga bowiem dokonania oceny zapotrzebowania na produkty lub usługi firmy, a to nie jest proste.

Przedsiębiorcy muszą zadać sobie szereg pytań, w tym w jaki sposób można oszacować potencjalne zainteresowanie ich ofertą? I czy poziom inwestycji wymagany do wejścia na nowy rynek umożliwi osiągnięcie zwrotu? W badaniu Euromonitor International dotyczącym 137 firm eksportujących z terenu Europy Środkowo-Wschodniej 40.4 proc. respondentów jako jedno z głównych wyzwań wskazało brak wiedzy na temat innych rynków i brak dostępu do informacji, na podstawie których można podjąć decyzję na temat kierunku eksportu.

Pozyskanie rzetelnych informacji odnośnie popytu pochłania nie tylko czas, ale i pieniądze. Do podjęcia właściwej decyzji potrzeba wiedzy - statystyk dotyczących rozmiaru i struktury danego rynku oraz zwyczajów zakupowych i preferencji klientów, którzy go tworzą. Przydatna też jest znajomość działań konkurencji.

Z pomocą przedsiębiorcom myślącym o rozwoju biznesu za granicą przychodzi Google wprowadzając do Polski Market Finder - bezpłatne narzędzie, które wspiera firmy w identyfikowaniu potencjalnych klientów i zwiększaniu sprzedaży eksportowej online. Dzięki zawartym w nim przewodnikom można dowiedzieć się jakie powinny być pierwsze kroki w eksporcie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.