05.11.2018/16:17

Nowe obowiązki dla e-sprzedawców wysyłających produkty do Niemiec

Niemiecki rynek e-commerce to obok Wielkiej Brytanii ulubiony kierunek zagranicznej ekspansji polskich sklepów internetowych. Jest to jednak wymagający rynek – nie tylko ze względu na świadomych konsumentów ceniących wysoką jakość obsługi, lecz również z powodu uwarunkowań prawnych i surowych kar. - Od stycznia 2019 roku sprzedawcy internetowi wysyłający produkty do Niemiec będą musieli uwzględnić nowe obowiązki dot. opakowań. Do końca bieżącego roku powinni również dokonać obowiązkowej rejestracji w nowo powstałym rejestrze opakowań – wskazuje Marcin Jędrzejak, legal expert z firmy Trusted Shops.

1 stycznia 2019 r. w Niemczech wejdzie w życie nowa ustawa o wprowadzaniu do obrotu, wycofywaniu i pełnowartościowym wykorzystywaniu opakowań (niem. Verpackungsgesetz, skrót: VerpackG). Zastąpi ona obowiązujące dotychczas rozporządzenie w sprawie opakowań (niem. Verpackungsverordnung, skrót: VerpackV) i wprowadzi kilka istotnych zmian.  - Przede wszystkim każdy przedsiębiorca, który wprowadza do obrotu na rynek niemiecki opakowania w celach zarobkowych (np. pakuje towary do wysyłki) musi do 1 stycznia 2019 r. zarejestrować się w nowo utworzonym krajowym rejestrze LUCID na stronie Stiftung Zentrale Stelle Verpackungsregister. Celem nowych rozwiązań jest zwiększenie odzysku i recyklingu opakowań oraz zmniejszenie ogólnej ilości odpadów – tłumaczy Marcin Jędrzejak.

- Rejestracja jest bezpłatna, a sam rejestr publicznie dostępny – każdy będzie miał do niego wgląd i możliwość sprawdzenia, czy dane przedsiębiorstwo dokonało rejestracji. Co istotne, wymóg rejestracji dotyczy nie tylko producentów opakowań, lecz także wszystkich przedsiębiorców (dystrybutorów), którzy wprowadzają do obrotu opakowania w celach zarobkowych. W konsekwencji z nowymi obowiązkami muszą się zmierzyć m.in. sklepy internetowe, w tym również te zagraniczne, np. z Polski. W myśl przepisów za producenta uznawany jest bowiem ten, kto pakuje dany towar i wprowadza go do obrotu na rynek niemiecki w celach zarobkowych – dodaje.

Ustawowa definicja opakowań

Ustawa bardzo szeroko definiuje pojęcie opakowań. Nie dotyczy ono wyłącznie samych kartonów i pudełek, lecz obejmuje również dodatkowe materiały, takie jak folie, koperty bąbelkowe, taśmy klejące, czy materiały wypełniające paczkę. Zgodnie z treścią ustawy opakowania to wyroby wykonane z dowolnego materiału przeznaczone do odbioru, ochrony, przenoszenia, dostarczania lub eksponowania towarów w postaci od surowca aż po produkt przetworzony. Załącznik nr. 1 do niemieckiej ustawy o opakowaniach zawiera wykaz praktycznych przykładów dla poszczególnych kategorii towarów i dodatkowe kryteria ułatwiające interpretacje.

- Przepisy ustawy mają zastosowanie zarówno do opakowania samego produktu, jak i opakowania wysyłkowego (transportowego). Jeżeli producent danego towaru zarejestrował opakowanie produktu, sprzedawca internetowy będzie musiał zarejestrować tylko opakowania wykorzystywane przez siebie bezpośrednio do wysyłki towarów – wyjaśnia ekspert Trusted Shops.

Opłaty recyklingowe

Jak zauważa Jędrzejak, po dokonaniu rejestracji przedsiębiorca będzie musiał również zadeklarować rodzaj i przybliżoną masę opakowań, którą w ciągu roku wprowadzi na niemiecki rynek. - Na jej podstawie obliczana będzie wysokość opłaty recyklingowej. Nie jest ona jednak żadną nowością. Opłata recyklingowe za opakowania wprowadzone przez handlowców na rynek obowiązuje w Niemczech już od 2009. Jednak do tej pory niewielu handlowców (w tym również tych niemieckich) dokonywało stosownych opłat. Wielu z nich nie wiedziało nawet, że należy je uiszczać, stąd m.in. w celu usprawnienia ściągania opłat i lepszego monitoringu, niemiecki ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie dodatkowego obowiązku rejestracji – komentuje ekspert.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • tysiąc 06.11.2018

    serio ktoś napisał "tyś"
    Brak rejestracji może sporo kosztować – do 100 tyś euro.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.