22.12.2016/09:38

Nowelizacja ustawy o podatku handlowym opublikowana w Dzienniku Ustaw

W środę wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, która przewidywała zawieszenie daniny do 1 stycznia 2018 r. Oznacza to, że nowe przepisy weszły w życie 22 grudnia. Przedsiębiorcy nie będą zatem musieli wypełniać deklaracji PSD-1 za listopad (termin na złożenie deklaracji za poprzedni miesiąc upływał 25 grudnia).

Przypomnijmy, ustawa o której mowa uchwalona została przez Sejm 15 listopada; Senat przyjął ją 2 grudnia, a prezydent Andrzej Duda złożył pod nią podpis we wtorek 20 grudnia.

Pobór podatku od sprzedaży detalicznej zaniechany był już od 19 października br. Tego dnia weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju i finansów tej sprawie. Przepisy tego aktu prawnego miały zastosowanie do przychodów osiągniętych od 1 września do 31 grudnia br. Jednak rozporządzenie nie zwalniało firm z innych obowiązków podatkowych wynikających z uchwalonej w lipcu przez Sejm ustawy, w tym z obowiązku składania co miesiąc deklaracji podatkowych. Tej kwestii nie dało się uregulować na poziomie rozporządzenia, potrzebna była ustawa.

Dlaczego pobór podatku handlowego został zaniechany? Polskie władze zdecydowały się na taki krok, chcąc wypełnić w ten sposób wydany przez Komisję Europejską "nakaz zawieszenia" podatku, który wiązał się ze wszczęciem przez KE szczegółowego postępowania wyjaśniającego w sprawie tej daniny. Komisja zdecydowała się na użycie takiego środka, gdyż obawia się, że wprowadzony w Polsce podatek może faworyzować niektóre przedsiębiorstwa kosztem innych.

Najwięcej wątpliwości wzbudzają progresywne stawki oparte na wielkości przychodów oraz wysoka kwota wolna od podatku, które w praktyce oznaczać mogą, iż przedsiębiorstwa o niskich przychodach uzyskają selektywną przewagę nad swoimi konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

Czytaj także:
Rząd wstrzymał prace nad nowym podatkiem handlowym! Nie będzie stawki 0,65 proc.
Postępowanie przed TSUE ws. podatku handlowego potrwa dwa-trzy lata!

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.