08.12.2020/12:44

NSZZ „Solidarność” bez ogródek o 6 grudnia: Niedziela handlowa była jedną wielką klapą!

Z analiz związkowców wynika, że obroty w hipermarketach były w tym dniu o 65 proc. niższe w porównaniu do poprzedzającej soboty. W mniejszych sklepach nie było lepiej. 

– Zbadaliśmy obroty w kilkunastu hipermarketach w całej Polsce, w sklepach mniejszego formatu oraz w butikach mieszczących się w galeriach handlowych. We wszystkich typach sklepów ruch był znacznie mniejszy, nie tylko w porównaniu do soboty, ale również do pozostałych dni poprzedzającego tygodnia. Np. w dwóch warszawskich hipermarketach obroty w niedziele były o 2/3 mniejsze niż w sobotę. Jeszcze gorzej było w butikach i sklepach z biżuterią oraz akcesoriami. W części z nich ruch w niedzielę był o 75 proc. mniejszy niż w sobotę – mówi Alfred Bujara, szef handlowej Solidarności.

– Potwierdziło się to, przed czym przestrzegaliśmy. Ustanowienie niedzieli handlowej 6 grudnia nie miało żadnego sensu ekonomicznego, nie zwiększyło tez bezpieczeństwa w sklepach. Jedyny efekt był taki, że pracownicy sklepów spędzili mikołajki za sklepową kasą zamiast ze swoimi dziećmi – wskazuje przewodniczący.

Solidarność twierdzi również, że handlowa niedziela 6 grudnia nie sprawiła, że ruch galeriach handlowych był mniejszy we wcześniejszych dniach ostatniego tygodnia. Dodaje, że to właśnie postulat o rozładowaniu kolejek był jednym z najważniejszych argumentów zwolenników otwarcia placówek handlowych 6 grudnia.

- Obserwowaliśmy liczbę klientów w galeriach. Przez większość dnia świeciły one pustkami. Wzmożony ruch pojawiał się w godzinach popołudniowych, ale w większości była to młodzież, która przyszła do galerii nie na zakupy, ale w celu towarzyskiego spotkania ze znajomymi. To był sztuczny tłum – podkreśla Alfred Bujara i dodaje, że był to „kolejny przykład na to, że rząd podejmując decyzje o funkcjonowaniu handlu w czasie pandemii działa, zupełnie po omacku”.

Dodał, że związkowcy od dawna zgłaszają postulaty w kwestii poprawy bezpieczeństwa w sklepie, jednak do tej pory trafiały one w próżnię.

– Mamy nadzieję, że niewypał, jakim okazała się handlowa niedziela 6 grudnia, wreszcie otrzeźwi rządzących i skłoni ich do dialogu ze stroną społeczną – zaznacza Alfred Bujara. 

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • Kajak 09.12.2020

  Na sklepie ludzi masa. Trzeba było limitować wejścia na market, to przez barierki i kasy przeskakiwali. Obrót najmniejszy od kilku tygodni.

 • jojo 09.12.2020

  alfredzik ty sie nie znosz, dej pokój, legnij sie i spij

 • Było dobrze! 08.12.2020

  Jakby był totalny ruch to by mówili że tyle ludzi, że oni muszą odpoczywać, jak mniejszy to że porażka. Ogarnijcie się! Pracownik dostaje za godzinę pracy, było spokojnie i można było zarobić. Musiałem tyle tygodni być na bezrobociu, ogromnie się ucieszyłem, że mogę pracować, nawet nie znacie tego uczucia, bo jesteście darmozjadami z Solidarności, wiecznie na nie! Wstyd mi, nie jestem żadnym kapitalistą tylko zwykłym pracownikiem i nie życzę sobie wypowiadać się za pracowników w moim i innych imieniu przez takich jak WY!

 • Ada 08.12.2020

  Porownywanie soboty do niedzieli, lol... Zlikwidować to całe, niepotrzebne nszz..

 • Nina 08.12.2020

  Pracuję w niedużym supermarkecie gdzie jest 8 kas. Na pierwszej zmianie były tylko 2 kasjerki i nie potrzebowały wsparcia od pozostałych pracowników, bo ruch był bardzo mały.

 • raf 08.12.2020

  Po pierwsze brak danych tylko opinie; wystarczyło zrobić zdjęcia parkingu w południe w sobotę i w południe w niedzielę aby wstępnie coś udowadniać )
  Po drugie jeśli jestem twardo po stronie zamknięcia centrów handlowych 6 grudnia to aby powiedzieć że otwarcie miało sens musiałbym być obiektywny a w obecnych czasach mamy deficyt obiektywizmu i umiejętności przyznania się do błędu.

 • student 08.12.2020

  Jedna wielka klapa to jest ta przybudówka pisu hańbiąca nazwę "solidarność". Byłem w niedzielę w centrum handlowym i ruch nie był ani mały, ani olbrzymi, więc tych bredni "związkowców" nikt nie kupi. Trudno przy takiej sytuacji, żeby sklepy miały małe obroty.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także