15.04.2020/10:08

Obroty sklepów TXM Textilmarket spadły niemal o 90 proc. z powodu koronawirusa

Znajdująca się w restrukturyzacji spółka TXM poinformowała, że z powodu ograniczeń w handlu wprowadzonych przez rząd w związku z pandemią koronawirusa, od 11 marca sieć sklepów TXM Textilmarket "notuje drastyczny spadek obrotów".

W ujęciu ostatniego tygodnia miesiąca (23 - 28 marca) w stosunku do pierwszego (2-7 marca) tygodnia tego miesiąca odnotowano spadek obrotów aż o 89 proc.

Szacunkowa wartość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży towarów zrealizowanych na działalności kontynuowanej przez Grupę TXM w pierwszym kwartale br. wynosiła 32 mln zł, co oznacza spadek o 50 proc. w ujęciu rok do roku. Sieć TXM na koniec stycznia składała się z 254 sklepów własnych o łącznej powierzchni 61,8 tys. mkw., która była o 26 proc. niższa niż na koniec stycznia 2019 - jest to sieć dla działalności kontynuowanej.

Grupa TXM, pomimo wyjątkowo trudnej sytuacji, podejmuje działania w celu utrzymania płynności. Firma poinformowała m.in. u nowych uzgodnieniach z bankami, w tym zawieszeniu płatności odsetek kredytowych do 30 czerwca 2020 (miesięcznie oznacza to 0,2 mln zł). Kolejny owoc negocjacji to możliwość zlecenia płatności akredytywy w ciężar kredytowy z terminem spłaty do dnia 30 czerwca 2020 - łączna wartość tej opcji to 4,3 mln zł.

Oprócz tego wdrożono kolejne działania restrukturyzacyjne w obrębie sieci handlowej polegające na likwidacji placówek, które w perspektywie kolejnych miesięcy oraz zakładanego w tym okresie spadku obrotów jakie przewidywane są w następstwie epidemii koronawirusa nie rokowały. Spółka ocenia obecnie, iż będzie to około 40 sklepów co stanowi 18 proc. całej obecnie istniejącej sieci.

Ponadto TXM zawarło z przedstawicielami pracowników porozumienie w sprawie ustalenia warunków i trybu wykonywania pracy w okresie przestoju oraz obniżeniu wymiaru czasu pracy o 20 proc. na okres trzech miesięcy począwszy od dnia 6 kwietnia 2020 roku. Spółka na dzień 31 marca 2020 roku zatrudniała 779 osób. Budżet wynagrodzeń tym samym w kolejnych trzech miesiącach będzie niższy o ten procent - 20 proc. - niższy.

Kolejny element działań to złożenie wniosku o przyznanie środków pomocowych dla przedsiębiorców, przewidzianych w tzw. tarczy antykryzysowej. Chodzi o dofinansowanie przez państwo wynagrodzeń pracowników w wysokości 40 proc., z jednoczesnym obniżeniem czasu pracy o jedną piątą.

- Spółka jest przekonana iż wypełnia kryteria ubiegania się o ten rodzaj pomocy, jednak przepisy definiujące kryteria pomocowe w ujęciu Spółek w restrukturyzacji nie są jednoznaczne - podało TXM w komunikacie. Jednak do czasu opublikowania komunikatu wniosek nie został rozpatrzony.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.