31.12.2018/00:01

Od 1 stycznia 2019 r. tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu [ZOBACZ KALENDARZ]

Wraz z początkiem nowego roku branże handlową czekają kolejne zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Wkrótce zakupy będzie można robić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca – a nie jak do tej pory, w pierwszą i ostatnią. W sumie w 2019 r. handel będzie dozwolony jedynie przez 15 niedziel, w tym dwie w kwietniu i trzy w grudniu.

Oprócz ostatniej niedzieli w miesiącu, zakaz handlu nie będzie obowiązywał również – tak jak było to w roku 2018 – w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Dla firm handlowych oznacza to kolejne zmiany w strategiach sprzedaży, marketingu, organizacji pracy, a także szeroko rozumianym obszarze operacyjnym, w tym w łańcuchu dostaw. Detaliści będą musieli się zmierzyć z ograniczeniem, które obowiązuje od początku roku (w 2018 r. ustawa zaczęła obowiązywać 1 marca ), w dodatku Wielkanoc przypada nie w marcu, ale kwietniu, te czynniki bardzo mocno uderzą w wyniki operatorów handlowych za I kw.

W dodatku ograniczenie w handlu będzie pogłębiało dezorientację klientów, którzy będą nadal ograniczać zakupy w niedziele handlowe, robiąc większe zakupy w piątki i soboty. Zakaz - tak jak dotychczas miało to miejsce - będzie nie tylko zmieniał zachowania polskich konsumentów, ale może część firm wpędzić w potężne problemy finansowe, a niektórych detalistów zmusić do wyjścia z polskiego rynku.

Od 2020 r. zmiany będą jeszcze głębsze, a zakaz obejmie wszystkie niedziele w miesiącu, oprócz wspomnianych wcześniej dwóch kolejnych niedziel poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia i w niedzielę poprzedzającą pierwszy dzień świąt Wielkanocnych.

W Sejmie trwają również prace nad projektem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, którego celem jest uporządkowanie i uściślenie niektórych zapisów, a także wprowadzenie kilku istotnych zmian. Chodzi m.in. o to, że sprzedaż wyrobów tytoniowych, – jako przeważająca działalność – nie będzie powodem do wyłączenia spod zakazu handlu.

KLIKNIJ TUTAJ I PRZECZYTAJ WIĘCEJ PUBLIKACJI NA TEMAT ZAKAZU HANDLU W NIEDZIELE

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Baca 02.01.2019

    PIS wprowadza coraz bardziej system gospodarki kontrolowanej przez państwo, które jest opanowane przez pasożytniczą i represyjną partię populistyczną. Tak samo było w PRL. Pis wprowadza taki sam typ gospodarki jak w Rosji, Białorusi, czy na Węgrzech. Jeśli się pisowi uda opanować polską gospodarkę to przyszłe pokolenia Polaków stracą na tym.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.