23.06.2021/12:13

Od lipca na butelkach wina i cydru pojawią się nowe banderole. Mniejsze, z możliwością naklejania w różnych miejscach opakowania

Od 1 lipca na sklepowych półkach zaczną pojawiać się nieco inaczej wyglądające butelki z wyrobami winiarskimi. Chodzi o zmiany w banderolowaniu. Papierowe znaki akcyzy naklejane na opakowania przejdą poważną metamorfozę.

Decyzję o lifitngu banderol w styczniu br. podjęło Ministerstwo Finansów. Od długiego czasu zabiegał o nią Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. Powód? Ułatwienie funkcjonowania przedsiębiorstwom – tym bardzo małym, które naklejały banderole ręcznie, jak i większym, borykającym się z innymi generowanymi przez nie problemami.

W efekcie zmianę przejdzie wzór znaku, będą też dopuszczalne inne miejsca jego aplikacji. Dodatkowo, banderole będą dostępne również w wersji samoprzylepnej, co zdecydowanie ułatwi życie małym przedsiębiorstwom.

Nowe banderole, które pojawią się od 1 lipca br., będą znacznie mniejsze – ich wymiary to jedynie 50 mm ×16 mm, a producenci i importerzy wybiorą jedno z kilku przedstawionych w rozporządzeniu miejsc  aplikacji. Będą mogły być naklejone na szyjcie w kształt  litery „I”lub odwróconej litery „L”, bądź na korpusie butelki w pobliżu kontretykiety (tylnej etykiety). 

Producenci sami zdecydują, który ze sposobów jest dla nich najbardziej odpowiedni – ze względu na kwestie techniczne związane z samym naklejaniem, bądź wizualne,  takie jak kształt butelki czy jej design.

Ważna informacja dla sprzedawców: przepisy zostały tak skonstruowane, że jeszcze do końca roku producenci mogą nakładać banderole o starym lub nowym wzorze. Wszystko po to, aby uniknąć chaosu na rynku i pozwolić przedsiębiorstwom spokojnie przygotować się do zmiany.

Jak było do tej pory?

Banderola przeznaczona na opakowania wyrobów winiarskich o pojemności do 0,5 l miały wymiary 110 mm x 14 mm, natomiast banderole przeznaczone na opakowania wyrobów winiarskich powyżej 0,5 l (standardowe butelki wina), miały wymiary:  160 mm x 16 mm. Teraz będzie to 50 mm × 16 mm.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także