23.12.2019/15:04

Od nowego roku sankcje i surowe kary za przelew na rachunek spoza Białej Listy [ALERT]

Przedsiębiorcom pozostało naprawdę niewiele czasu na przygotowanie się do nowych obowiązków związanych z dokonywaniem płatności na rachunki bankowe wskazane na tzw. Białej liście podatników VAT. Co prawda przepisy wprowadzające Białą listę funkcjonują już od 1 września 2019 r., jednak dopiero od 1 stycznia 2020 r. zaczną obowiązywać sankcje za opłacenie faktury na rachunek, który nie istnieje w bazie udostępnionej przez Ministerstwo Finansów.

Dlatego też wielu przedsiębiorców wykorzystuje czas pozostały do nowego roku na przygotowanie się do regularnej weryfikacji rachunków bankowych, jak i samych kontrahentów, a także na wdrożenie ewentualnej automatyzacji procesu. Natomiast sprostanie nowym zasadom to nie lada wyzwanie i w pierwszej kolejności może wymagać od przedsiębiorców podjęcia stosownych kroków w celu sprostowania bądź zaktualizowania danych znajdujących się w wykazie.

Ponadto, w praktyce pojawiają się liczne wątpliwości odnośnie tego, jak od 1 stycznia uniknąć sankcji za naruszenie przepisów o Białej liście oraz jakie rachunki (a jakie nie) faktycznie powinny znaleźć się w wykazie MF (problem rachunków wirtualnych, depozytowych, powierniczych, czy ROR-ów).

Dla przypomnienia, od 1 stycznia 2020 r., za opłacenie faktury od kontrahenta na rachunek inny niż wskazany w bazie MF na dzień zlecenia przelewu, będą groziły następujące sankcje:

  • brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów płatności w części, w jakiej płatność została dokonana z pominięciem rachunku widniejącego w bazie MF;
  • odpowiedzialność solidarna za zaległości podatkowe dostawcy w części podatku od towarów i usług proporcjonalnie przypadającej na dostawę towarów lub to świadczenie usług udokumentowane fakturą, która została opłacona z pominięciem rachunku widniejącego w bazie MF.

Przy czym, powyższe sankcje będą miały zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekroczy 15 000 zł.

Jak uniknąć sankcji?

Znowelizowane przepisy przewidują możliwość uniknięcia sankcji, o których mowa powyżej. W tym celu należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek inny niż wskazany w bazie MF w terminie trzech dni od dnia zlecenia przelewu. Wzór takiego zawiadomienia został niedawno opublikowany (projekt rozporządzenia w tym zakresie został obecne skierowany do konsultacji publicznych).

Warto zauważyć, że uniknięcie solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe w VAT dostawcy jest również możliwe w razie zapłaty należności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności (zapłata dokonana z zastosowaniem tego mechanizmu nie wpływa jednak na bezpieczeństwo zaliczenia płatności do kosztów uzyskania przychodów).

W praktyce skorzystanie z opcji zawiadomienia może okazać się problematyczne. Znowelizowane przepisy są w tym zakresie rygorystyczne i wymagają złożenia zawiadomienia w terminie 3 dni kalendarzowych od dnia zlecenia przelewu. W niektórych przypadkach może to być nierealne biorąc pod uwagę np. okresy świąteczne. Co istotne, konieczne jest też przesłanie zawiadomienia do urzędu właściwego dla kontrahenta (wystawcy faktury). Sprawę utrudnia fakt, że podatnicy zazwyczaj nie posiadają informacji odnośnie tego jaki urząd skarbowy jest ich kontrahenta, a co ważne nie ma również możliwości sprawdzenia tej informacji w żadnym oficjalnym wykazie podatników.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.