03.03.2022/17:52

Odkurzacze i roboty sprzątające. Nadszedł czas na nowe technologie

Innowacyjne rozwiązania technologiczne radykalnie odmieniły sposób w jaki Polacy dbają o czystość podłóg i dywanów. Coraz więcej osób decyduje się na zakup robotów sprzątających, które nie tylko są w stanie usunąć zabrudzenia z niezwykłą, laserową wręcz precyzją, ale – co dla wielu użytkowników najważniejsze – pozwalają w ogóle zapomnieć o czynności odkurzania. Dynamicznie rozwija się też rynek wygodnych odkurzaczy pionowych.

Pierwsze roboty sprzątające, czyli urządzenia, które są w stanie samodzielnie wyczyścić podłogi i dywany z zabrudzeń, pojawiły się w polskich domach już ponad dekadę temu. Jednak dopiero w ostatnich latach obserwujemy prawdziwy rozkwit rynku, stymulowany stale rozszerzającym się asortymentem tego typu sprzętu oraz jego coraz bardziej przystępnymi cenami. O ile dziesięć lat temu na zakup robota sprzątającego mogli sobie pozwolić nieliczni, o tyle teraz praktycznie każdy może znaleźć model, który będzie dla niego odpowiedni – zarówno pod względem ceny, jak i oferowanych parametrów.

Gdzie na zakupy?

Kiedyś takie produkty sprzedawane były w modelu „od drzwi do drzwi”. Aktualnie ich bogaty wybór można znaleźć w sklepach stacjonarnych i internetowych, przy czym znacznie kanału e-commerce rośnie w imponującym tempie.

Producenci robotów sprzątających wyposażają je w coraz bardziej zaawansowane funkcje i możliwości. To już nie tylko odkurzanie. Obecnie urządzenia tego typu są gotowe m.in. mopować, polerować, a nawet myć okna czy toalety. Mają bardzo wysoką moc ssącą, która zapewnia skuteczne odkurzanie na każdego rodzaju powierzchni. Przed wyborem produktu do własnego domu, warto jednak dokładnie przestudiować specyfikację danego modelu, ponieważ poszczególne egzemplarze mają różne możliwości. Niektóre posiadają stację dokującą – po sprzątaniu powracają one do niej i automatycznie następuje ponowne naładowanie baterii, inne są tej opcji pozbawione i użytkownik musi sam zadbać o podpięcie urządzenia do ładowania wtedy, kiedy jest to potrzebne.

Jak cię widzą…

Co godne odnotowania, producenci robotów sprzątających dokładają starań, aby wygląd urządzeń wpisywał się w aktualne trendy w designie. Dlatego użytkownicy doceniają nie tylko walory użytkowe maszyn, ale też ich estetykę.

Ciekawie rozwiązana jest także kwestia sterowania pracą tych urządzeń. Najczęściej jest to możliwe z poziomu aplikacji na smartfon. Takie programy zazwyczaj oprócz zdalnego zarządzania pracą robota i jego funkcjami, pozwalają także na monitorowanie jego pracy w czasie rzeczywistym, ustawianie harmonogramów sprzątania, wybór mocy ssania lub mopowania czy ustawianie trybów czyszczenia. W przypadku części modeli użytkownik może wydawać komendy głosowo.

Łatwe sprzątanie

Wiele walorów mają też odkurzacze pionowe. Za ich zakupem przemawia głównie całkowita swoboda sprzątania – bez kabla, bez problemu. Mogą one być stosowane tam, gdzie użycie zwykłego odkurzacza byłoby niemożliwe z powodu braku podłączenia do prądu, np. w samochodzie. Lekkie i wygodne odkurzacze pionowe sprawdzają się też znakomicie przy sprzątaniu trudno dostępnych zakamarków czy sufitu – to również odróżnia je od tradycyjnych rozwiązań.

Wielu producentów łączy w jednym bezprzewodowym urządzeniu funkcje zarówno odkurzania, jak i mycia, co jeszcze niedawno wydawało się zarezerwowane dla dużych i jednocześnie dość drogich maszyn. Jeśli dodamy do tego brak plączących się pod nogami kabli, wydajną – pozwalającą na długą pracę baterię, eleganckie wzornictwo i łatwą, intuicyjną obsługę – to trudno się dziwić, że odkurzacze pionowe mają stale powiększające się grono zwolenników. Wiele osób taktuje te poręczne sprzęty jako dodatek do głównego, większego urządzenia sprzątającego.

Dobry wybór

Zarówno w przypadku robotów sprzątających, jak i odkurzaczy pionowych, najlepszym wyborem są urządzenia od sprawdzonych producentów, mogących pochwalić się rozpoznawalną marką. 

Firmy z branży nie ustają w poszukiwaniu innowacji. Wszystko wskazuje na to, że rynek urządzeń do sprzątania będzie się nadal dynamicznie rozwijał. Prawdopodobnie w najbliższych latach będziemy mogli na nim obserwować jeszcze wiele interesujących nowości.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także