06.02.2017/11:04

OFE PZU sprzedało wszystkie akcje Almy

Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień" poinformował o zbyciu całości akcji spółki Alma Market. 31 stycznia inwestor zbył część akcji, a w dniu następnym sprzedał pozostałe i obecnie nie posiada żadnych akcji spółki. To kolejny duży inwestor wycofujący się z Almy.

W dniu 3 lutego Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU SA, występujące w imieniu Otwartego Funduszu Emerytalnego PZU "Złota Jesień" zawiadomiło, że w wyniku zawarcia transakcji sprzedaży 504 225 akcji spółki Alma Market SA w restrukturyzacji na GPW w Warszawie w dniu 1 lutego, po rozliczeniu transakcji OFE PZU nie posiada obecnie żadnych akcji spółki.

Na poprzedniej sesji, 31 stycznia, inwestor sprzedał blisko 300 tys. akcji. Przed transakcją OFE PZU posiadał 796 942 akcje, czyli 14,33% udziału w kapitale i 10,01% głosów na WZA. Po sprzedaży 292 717 akcji w portfelu pozostało 504 225 akcji, co dawało 9,07% udziału w kapitale i 6,33% głosów na WZA.

W ostatnim czasie swoje zaangażowanie w spółkę zmniejszył też Jerzy Mazgaj – z 28,7% do 11,8%, a Ipopema sprzedała cały swój 19-proc. pakiet. Dodatkowo Jerzy Mazgaj i powiązane z nim osoby zrezygnowały z zasiadania w radzie nadzorczej spółki.

Ten exodus jest oczywiście konsekwencją problemów finansowych spółki, która walczy o przetrwanie, zamykając kolejne sklepy i zwalniając pracowników. Te działania okazały się niewystarczające. W połowie grudnia ub.r. sąd zaakceptował wniosek spółki i otworzył postępowanie restrukturyzacyjne. Na początku stycznia WZA spółki przegłosowało wniosek o emisji ratunkowej akcji. Miały one trafić do Tomasza Żarneckiego, który zgłosił także chęć dzierżawy wydzielonej części sieci.

Jednak w ubiegłym tygodniu zarządca Almy zgłosił wniosek o umorzenie postępowania sanacyjnego i ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki. Jeśli sąd przychyli się do wniosku, może to oznaczać rozpoczęcie procesu upadłościowego, poprzez upadłość likwidacyjną albo tzw. „przygotowaną likwidację”, czyli przeniesienie części przedsiębiorstwa do nowej spółki i upadłość „starej”, zadłużonej Almy.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • yyy 07.02.2017

    Dziwne, że tak późno

  • Fyry 06.02.2017

    Ucieka kto może z tonącego okrętu. Aż dziw że znalazł się dla Almy inwestor.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.