08.06.2020/14:58

Ogólny wskaźnik koniunktury w handlu najniższy w historii badań SGH

Koniunktura w handlu w II kwartale 2020 r. istotnie pogorszyła się. Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH zmniejszyła się w ciągu kwartału o 29,6 pkt i obecnie wynosi -28,8 pkt, osiągając zarazem najniższy poziom w badaniach koniunktury w handlu, prowadzonych przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH od 1993 r.

Aktualny wskaźnik jest również znacznie niższy od średniej dla pierwszego kwartału z ostatnich dziesięciu lat (wynosi ona -1,2 pkt) oraz niższy od poziomu odnotowanego przed rokiem (1,3 pkt w II kwartale 2019 r.).

Przedsiębiorcy ocenili jednak swoją ogólną kondycję jako słabą – saldo odpowiedzi na to pytanie wyniosło -12,7 pkt. Na aktualne saldo złożył się następujący rozkład odpowiedzi: 9,5 proc. badanych przedsiębiorstw uznało ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, 68,4 proc. ankietowanych za średnią, natomiast 22,2 proc. za słabą.

Przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w najbliższych 6 miesiącach są pesymistyczne.

Podobnie jak w poprzednich kwartałach, możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczały następujące czynniki: koszty zatrudnienia pracowników konkurencja oraz niedostateczny popyt.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.