17.01.2019/13:25

Olaf Koch, prezes Grupy Metro: Osiągnęliśmy najlepsze wyniki LfL od sześciu kwartałów

Zgodnie ze wstępnymi danymi liczbowymi, przed audytem, sprzedaż LfL Grupy Metro – właściciela hurtowni Makro C&C – wzrosła w I kw. roku finansowego 2018/2019 o 2,3 proc. w ujęciu rok do roku. W tej samej formule sprzedaż w Europie Wschodniej, z wyłączeniem Rosji, wzrosła o 6,4 proc. W samej Rosji koncern odnotował spadek -2,4 proc.

– W pierwszym kwartale roku 2018/2019 Metro osiągnęło najlepsze wyniki sprzedaży LfL od sześciu kwartałów. Niemal wszystkie segmenty notują pozytywne rezultaty. W Rosji zaczynają przynosić skutek podjęte przez nas działania i sprzedaż LfL była tylko nieznacznie ujemna. Potwierdzamy nasze prognozy na cały rok finansowy – powiedział Olaf Koch, przewodniczący rady zarządzającej Metro.

Sprzedaż ogółem spadła o -0,6 proc. do kwoty 8,0 mld euro, co było skutkiem negatywnych zmian kursowych w Rosji i Europie Wschodniej. Jednak sprzedaż w walutach lokalnych wzrosła o 2,1 proc.

Dobre wyniki sprzedaży LfL grupa zawdzięcza głównie dużym wzrostom w Europie Wschodniej (6,4 proc.) oraz w Azji (5,9 proc.). Ujemne w skali kwartału wyniki w Rosji okazywały się coraz lepsze w kolejnych miesiącach. Poprawie służył zarówno uatrakcyjniony model cenowy, jak i rozwój formatu franczyzowego Fasol.

W Niemczech Metro odnotowało niewielki spadek sprzedaży LfL o -0,2 proc. co po części wiązało się z wysoką bazą z ubiegłego roku, gdy wzrost wyniósł 2,3 proc. W Europie Zachodniej sprzedaż wzrosła o 1,0 proc., przede wszystkim dzięki rozwojowi sprzedaży dla sektora HoReCa.

Na większości rynków wzrost sprzedaży był generowany przez żywność i sektor HoReCa. Hurt serwisowy rozwijał się z powodzeniem, przejmując kolejną część udziałów sprzedaży ogółem.

31 grudnia 2018 r. sieć sklepowa liczyła 771 placówek, o 11 więcej niż przed rokiem.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.