17.09.2019/09:44

Opłata recyklingowa: czy małe sieci zrezygnują ze sprzedaży toreb?

Producenci są przeciwni zmianom

Zupełnie innego zdania są jednak producenci plastikowych toreb. Z ich punktu widzenia nowe przepisy są zmianą, która może spowodować nieodwracalne straty dla plastikowego biznesu. Prognozują też, że Polacy wrócą do korzystania z najcieńszych zrywek, które z kolei są najmniej ekologiczne. Tego typu torby używane są jednorazowo, w dodatku łatwo roznoszą się w środowisku i rzadko są segregowane.

- Od 1 września jednostki handlu detalicznego są zobowiązane do pobierania opłaty recyklingowej w wysokości 20 gr plus VAT od torebek z tworzywa sztucznego. Nawet tych, które mają wszyte rączki czy też takich, które tradycyjnie klienci uważają za wielorazowe, co wydaje się dość dziwne – komentował zmiany w prawie Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Organizacja sprzeciwiała się wprowadzonym przepisom i wyraźnie wskazywała, że obłożenie tego typu toreb podatkiem jest sprzeczne z rekomendacjami Komisji Europejskiej, która promuje raczej korzystanie z przedmiotów wielorazowego użytku.

Kolejną bolączką PZPTS jest konieczność prowadzenia ewidencji kupionych i wydanych siatek, która wejdzie w życie od 1 stycznia. Opłata odprowadzana będzie co kwartał, nie jak uprzednio – raz w roku. Robert Szyman wskazuje, że małe sklepy, które zatrudniają poniżej 10 osób, mogą w ogóle zrezygnować ze sprzedawania siatek, bo przestanie im się to opłacać. Według wyliczeń PZPTS takie sklepy stanowią ok. 25 proc. rynku detalicznego w Polsce. Łatwo więc sobie wyobrazić, że jeśli te prognozy się spełnią, odbije się to na kieszeniach producentów siatek.
 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • klient dyskontów 17.09.2019

    Więcej toreb bawełnianych przy kasach i toreb papierowych! W Aldi na przykład nie ma ani jednego, ani drugiego...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.