03.07.2019/13:25

Opłaty recyklingowe po polsku: miał być miliard zł, jest 70 milionów. Wydamy je na walkę ze smogiem

Płacąc za reklamówki foliowe w sklepie zasilimy termomodernizację budynków. Eksperci uważają, że opłata recyklingowa powinna być wydawana przez samorządy na lepsze gospodarowanie odpadami – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Ale pieniędzy jest dużo mniej niż zakładano.

Przeciętny Polak w ubiegłym roku wytworzył 325 kg odpadów komunalnych. To o 13 kg więcej niż w 2017 roku. Jednak opłaty recyklingowe pomogą najmniej zamożnym mieszkańcom miejscowości, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone w wymianie infrastruktury grzewczej.

Problem smogu z roku na rok pogłębia się, jest też lepiej monitorowany. Aż 36 z 50 europejskich miast o najgorszej jakości powietrza znajduje się w Polsce. Opłaty recyklingowe miały przynieść rządowi ponad miliard złotych. Tak szacowali posłowie wprowadzający opłatę. Jednak okazało się, że do budżetu wpłynęło w zeszłym roku ok. 70 mln zł. To bardzo duża rozbieżność.

„DGP” zapytała więc Piotra Woźnego, pełnomocnika premiera ds. czystego powietrza, czy jego zdaniem te pieniądze wystarczą na termomodernizację. Woźny nie martwi się jednak o finansowanie. – Na lata 2019-2020 jest ono zapewnione- przekonuje i dodaje, że system opłat recyklingowych zostanie niebawem uszczelniony.

Do tej pory można było uniknąć opłaty recyklingowej zastępując cieńsze torby jednorazowe grubszymi. Opłatą 20 gr plus 23 proc. VAT objęte są jedynie reklamówki do grubości 50 mikrometrów. Ma się to zmienić jeszcze we wrześniu tego roku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.