14.07.2020/12:30

Orlen nadal na zakupach! Teraz chce przejąć kontrolę nad PGNiG

Warunkowa zgoda Komisji Europejskiej na przejęcie przez PKN Orlen kontroli nad Grupą Lotos okazała się tylko jedną z dwóch istotnych informacji przekazanych przez paliwowego giganta w poniedziałek. Okazało się, że Orlen ma chrapkę również na... PGNiG.

PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad spółką PGNiG. Z komunikatu dowiadujemy się, że rozpoczęty już został proces ukierunkowany na ten cel.

Jak podano, na dzień podpisania listu intencyjnego model transakcji oraz jej harmonogram nie zostały jeszcze określone, a strony niezwłocznie podejmą współpracę i powołają zespoły, których zadaniem będzie "wspólne wypracowanie modelu transakcji, harmonogramu oraz koordynacja prac związanych z realizacją transakcji".

- Przeprowadzenie transakcji będzie możliwe m.in. po uzyskaniu zgód korporacyjnych oraz zgód odpowiednich organów ochrony konkurencji na dokonanie koncentracji. Spółka wskazuje, że list intencyjny nie stanowi wiążącego zobowiązania do przeprowadzenia transakcji - czytamy we wtorkowym komunikacie Orlenu.

Skarb Państwa aktualnie posiada 71,88 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. Orlen sfinalizował przejęcie Grupy Energa. Z kolei na początku czerwca paliwowy koncern uzyskał zgodę UOKiK na przejęcie Ruchu - w tej sieci płocki koncern ma objąć 65 proc. akcji, by zostać większościowym inwestorem, odpowiedzialnym za rozwój spółki. Pozostałymi akcjonariuszami Ruchu będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank.

Polecamy także:
Orlen przejmuje Lotos. Komisja Europejska zgodziła się na transakcję

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Igor 10.08.2020

  Dlaczego nic nie mówi się co z pracownikami

 • Genio 15.07.2020

  Brawo! Zamiast Eurokołchozu będziemy mieli swój, własny, polski kołchoz, sterowany jakże centralnie z Żoliborza - a jakie możliwości..!! Ile stołeczków dla pisiolubnych, ile milionów do podzielenia między kolesi, a partia jak się ucieszy - już widzę, jak rzeka piniondzów płynie do kasy jedynie słusznej. Żyć - nie umierać! A jak pier**nie..? Hmm, a kogo to...

 • Pastor 14.07.2020

  Brawo!!! oby nie zakończyło się jak z Lotosem, zbyciem wszystkiego i kupnem samego "szkieletu", który na dobrą sprawę niewiele daje biorąc pod uwagę koszty inwestycji. Wzmacniamy jedynie konkurencyjne zachodnie koncerny.

 • Pastor 14.07.2020

  Brawo!!! oby nie zakończyło się jak z Lotosem, zbyciem wszystkiego i kupnem samego "szkieletu", który na dobrą sprawę niewiele daje biorąc pod uwagę koszty inwestycji. Wzmacniamy jedynie konkurencyjne zachodnie koncerny.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.