Orlen nadal na zakupach! Teraz chce przejąć kontrolę nad PGNiG
Warunkowa zgoda Komisji Europejskiej na przejęcie przez PKN Orlen kontroli nad Grupą Lotos okazała się tylko jedną z dwóch istotnych informacji przekazanych przez paliwowego giganta w poniedziałek. Okazało się, że Orlen ma chrapkę również na... PGNiG.
PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad spółką PGNiG. Z komunikatu dowiadujemy się, że rozpoczęty już został proces ukierunkowany na ten cel.
Jak podano, na dzień podpisania listu intencyjnego model transakcji oraz jej harmonogram nie zostały jeszcze określone, a strony niezwłocznie podejmą współpracę i powołają zespoły, których zadaniem będzie "wspólne wypracowanie modelu transakcji, harmonogramu oraz koordynacja prac związanych z realizacją transakcji".
- Przeprowadzenie transakcji będzie możliwe m.in. po uzyskaniu zgód korporacyjnych oraz zgód odpowiednich organów ochrony konkurencji na dokonanie koncentracji. Spółka wskazuje, że list intencyjny nie stanowi wiążącego zobowiązania do przeprowadzenia transakcji - czytamy we wtorkowym komunikacie Orlenu.
Skarb Państwa aktualnie posiada 71,88 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
Przypomnijmy, że w kwietniu br. Orlen sfinalizował przejęcie Grupy Energa. Z kolei na początku czerwca paliwowy koncern uzyskał zgodę UOKiK na przejęcie Ruchu - w tej sieci płocki koncern ma objąć 65 proc. akcji, by zostać większościowym inwestorem, odpowiedzialnym za rozwój spółki. Pozostałymi akcjonariuszami Ruchu będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank.
W wyniku połączenia czołowych polskich koncernów powstanie podmiot o zdywersyfikowanych przychodach, z dużą bazą surowcową, nowoczesnym przerobem, czystą energetyką i zintegrowanym detalem. Będziemy w stanie inwestować w wielkie projekty związane z transformacją energetyczną pic.twitter.com/OxVe00nPYM
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) July 14, 2020
Polecamy także:
Orlen przejmuje Lotos. Komisja Europejska zgodziła się na transakcję
4 komentarze
-
10.08.2020
Dlaczego nic nie mówi się co z pracownikami
-
15.07.2020
Brawo! Zamiast Eurokołchozu będziemy mieli swój, własny, polski kołchoz, sterowany jakże centralnie z Żoliborza - a jakie możliwości..!! Ile stołeczków dla pisiolubnych, ile milionów do podzielenia między kolesi, a partia jak się ucieszy - już widzę, jak rzeka piniondzów płynie do kasy jedynie słusznej. Żyć - nie umierać! A jak pier**nie..? Hmm, a kogo to...
-
14.07.2020
Brawo!!! oby nie zakończyło się jak z Lotosem, zbyciem wszystkiego i kupnem samego "szkieletu", który na dobrą sprawę niewiele daje biorąc pod uwagę koszty inwestycji. Wzmacniamy jedynie konkurencyjne zachodnie koncerny.
-
14.07.2020
Brawo!!! oby nie zakończyło się jak z Lotosem, zbyciem wszystkiego i kupnem samego "szkieletu", który na dobrą sprawę niewiele daje biorąc pod uwagę koszty inwestycji. Wzmacniamy jedynie konkurencyjne zachodnie koncerny.
1