10.12.2018/10:19

Orlen rusza z budową sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych na stacjach paliw

Na stacji Orlen w Siewierzu przy trasie Katowickiej ruszył punkt ładowania samochodów elektrycznych. Ładowanie samochodów odbywać się będzie bezpłatnie - poinformował państwowy gigant.

- Zgodnie z zapowiedziami, rozwijamy naszą sieć pod kątem paliw alternatywnych. Dziś wykonaliśmy bardzo ważny krok na tej drodze - napisał na Twitterze Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Przypomnijmy, że Orlen w połowie bieżącego roku wytypował ok. 150 stacji, przy których staną punkty ładowania samochodów elektrycznych. W ramach pilotażu rozwiązania, do końca 2019 r. postawionych ma zostać ok. 50 tego rodzaju punktów.

We wrześniu br. Orlen zakończył postępowanie przetargowe na dostawców stacji ładowania samochodów elektrycznych. Zadaniem wyłonionych podmiotów jest przygotowanie projektu, dostarczenie ładowarek, ich instalacja oraz serwis.

Przypomnijmy, że już wcześniej Orlen uruchomił testowo jedną ładowarkę w Płocku, w pobliżu siedziby firmy. Obecnie kierowcy mogą korzystać z niej nieodpłatnie. Stacja ładowania o mocy 50 kW jest przeznaczona zarówno do pojazdów elektrycznych (EV), jak i hybrydowych (PHEV) i daje możliwość jednoczesnego ładowania 4 pojazdów. Moc dla każdego ze stanowisk jest dynamicznie przydzielana przez sterownik stacji w trakcie ładowania pojazdów, dzięki czemu możliwe będzie znaczne skrócenie jego czasu.

Wśród innych projektów związanych z paliwami alternatywnymi, na stacjach Grupy Orlen działają już punkty ładowania samochodów elektrycznych Tesla w Polsce, na stacji ORLEN w Kostomłotach, Katowicach i Ciechocinku, oraz w Niemczech, w miejscowościach Grimmen w Meklemburgii-Pomorze Przednie i Uckerfelde w Branderburgii. W Czechach Koncern także planuje rozwój sieci punktów ładowania dostępnych na stacjach Benzina wspólnie z firmą CEZ. Obecnie działają tam trzy punkty, a w najbliższych latach ma pojawić się nawet kilkadziesiąt nowych punktów.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Tiger 05.01.2019

    Infrastruktura dla elektromobili na ten moment rzeczywiscie nastraja pozytywnie. Pod koniec roku dodatkowo greenway poinformowal o dofinansowaniu na stworzenie 630 nowych stacji w Polsce. Stawiam ze za 3-4 lata Polska wreszcie bedzie mogla sie porownywac do innych krajow europejskich w dziedzinie elektromobilnosci

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.