14.10.2016/12:13

Osoby pracujące w niedzielę są przeciwne zakazowi handlu w tym dniu

Osoby pracujące w niedzielę są przeciwne wprowadzaniu zakazu handlu w niedzielę - wynika z badania TNS zrealizowanego, na zlecenie Konfederacji Lewiatan, na przełomie września i października br., wśród 3000 dorosłych mieszkańców Polski. Jednocześnie 74 proc. mieszkańców Polski robi zakupy w niedzielę, a 54 proc. odwiedza sklepy w niedzielę przynajmniej raz w miesiącu

Najczęściej zakupy w niedzielę robią ludzie młodzi, w wieku 18-29 lat. W tej grupie jest to aż 87 proc. osób. Nieznacznie mniej (83 proc.) badanych w wieku 30-39 lat i 80 proc. w wieku 40-49 lat. Osoby starsze, kupują rzadziej, choć korzystający z możliwości niedzielnych zakupów są w tych grupach wciąż większością - 69 proc. osób w wieku 50-59 lat i 54 proc. w wieku powyżej 60 lat.

Najwięcej „niedzielnych klientów" spotkamy w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców, tutaj aż 80 proc. osób kupuje w niedzielę. Najmniej Polaków robi zakupy w niedzielę na wsiach, choć i tak jest to 69 proc. badanych.

Co ciekawe, osoby pracujące w niedzielę są przeciwne wprowadzaniu zakazu handlu w niedzielę. Z badania wynika, że 19 proc. osób pracuje w przynajmniej jedną niedzielę w miesiącu (23 proc. w ogóle pracuje w niedzielę). 55 proc. Polaków pracujących w niedzielę jest przeciwnych wprowadzeniu zakazu, 32 proc. popiera pomysł zakazu, a 13 proc. nie ma zdania.

- Tryb życia często nie pozwala zrobić zakupów w dni powszednie i klienci są zmuszeni przełożyć wizytę w sklepie na niedzielę. Rozważając pomysł ograniczenia handlu w niedzielę warto pomyśleć o tych trzech czwartych mieszkańców Polski, którzy robią zakupy w niedzielę - komentuje Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu w Konfederacji Lewiatan.

Badanie telefoniczne przeprowadził TNS na reprezentatywnej próbie 3000 Polaków w okresie 29 września - 3 października 2016 r. na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.